Formatki typu bonnell produkuje się ze sprężyn tapicerskich o budowie stożkowej. Minimalna średnica drutu wykorzystywana przez producentów to 1,8 mm a maksymalna – 2,2 mm. Wysokość sprężyn waha się od 100 do 140 mm. Liczba zwojów wynosi 5.
Formatki sprężynowe typu bonnell wykorzystuje się do produkcji materacy oraz siedzisk wysokiej jakości. Są odporne na odkształcenia, dzięki czemu błyskawicznie powracają do pierwotnego kształtu. Zapewniają komfort podczas siedzenia i leżenia.
Do produkcji formatek używa się sprężyny dwustożkowe połączone z obu stron sprężynami spiralnymi. Sprężyny znajdujące się w formatce łączy się w jednym kierunku. W drugim zachowuje się odstępy o długości 2-4 cm.
Gdy formatka sprężynująca typu bonnell ulegnie zniszczeniu, trzeba ją naprawić. Najlepiej w tym wypadku zgłosić się do doświadczonego tapicera, który sprawnie usunie usterkę w kilku prostych krokach.
Krok 1
Zdjęcie warstwy wyściełającej.
Krok 2
Znalezienie uszkodzonej sprężyny.
Krok 3
Wyplecenie sprężyny bonnell z formatki i wstawienie nowej.
Krok 4
Nałożenie warstwy wyściełającej.
Krok 5
Połączenie wszystkich powłok formatką sprężynującą.
Krok 6
Nałożenie i naciągnięcie tkaniny meblowej.
Po naciągnięciu materiału należy go dokładnie uformować, a następnie przyczepić do stelaża, np. za pomocą zszywek tapicerskich.