Fotel

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 1857
  • Dostępność: Jest

Fotel – co go wyróżnia spośród innych mebli tapicerowanych?

Fotel tapicerowany to siedzisko z oparciem najczęściej wyposażone w podłokietniki. Zazwyczaj siedzenie znajduje się niżej niż w przypadku krzesła. Przyjmuje się, że odpowiednio zaprojektowane siedzisko powinno znajdować się na wysokości ok. 40 – 45 cm, a jego szerokość powinna wynosić minimum 50 cm. Z kolei podłokietniki montuje się w odległości ok. 55 cm od siebie. Ich wysokość wynosi ok. 60 cm, licząc od podłogi.

Fotel – mebel, który towarzyszy nam od wieków

Za prototyp fotela uważa się tron. Na początku wykonywano je z naturalnych surowców: metalu, drewna oraz kamienia. Bogato zdobiony mebel pełnił funkcję reprezentacyjnym. Nie korzystano z niego na co dzień. W XVI wieku pojawiły się nowe modele, w których najważniejszą cechą była funkcjonalność. Od tego czasu siedzisko przeszło wielokrotne metamorfozy.

Wynalezienie sprężyn w XIX wieku zrewolucjonizowało całkowicie rzemiosło tapicerskie. Od teraz zaczęto produkować na większą skalę fotele tapicerowane pokryte różnorodnymi tkaninami meblowymi czy naturalnymi skórami. Z czasem sprężynowa tapicerska została wzbogacona o pianę tapicerską. W niektórych przypadkach całkowicie zrezygnowano z montowania sprężyn.

Fotel ergonomiczny: fotel rozkładany, fotel biurowy, fotel uszak

Dzisiejszy rynek mebli tapicerowanych jest bardzo zróżnicowany. Współczesne siedziska różnią się stylem, rozmiarem, funkcjonalnością, a także przeznaczeniem czy technologią wykonania. Duży nacisk kładzie się na wygodę. Odpowiednio wyprofilowane meble odciążają mięśnie i zapewniają prawidłową postawę ciała, zapobiegając zwyrodnieniom kręgosłupa.

Fotel rozkładany doskonale sprawdza się w niewielkich wnętrzach. W ciągu dnia może służyć jako siedzisko, a nocą jako łóżko. Można go również wykorzystać jako posłanie dla gości. Komfortowy mebel warto zakupić do salonu lub dziecięcego pokoju.

Fotel uszak obity welurem to jeden z najczęściej wybieranych modeli na rynku w ostatnich latach. Stylowy mebel doskonale sprawdzi się w każdej aranżacji. Nadaje się do domu, salonu, a nawet biura. Zapewnia komfort podczas siedzenia, a także intymność. Jest przyjemny w dotyku i łatwy w utrzymaniu czystości.

Fotel biurowy i fotel gamingowy muszą być zaprojektowane zgodnie z zasadami ergonomii. Jest to szczególnie ważne dla użytkowników, którzy spędzają wiele godzin przed komputerem. Siedzący tryb życia negatywnie wpływa na stan zdrowia, dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości siedziska, by chociaż trochę zminimalizować szkody.