Gramatura materiału to inaczej masa powierzchniowa tkaniny wyrażona w g/m2. Określa się ją w temperaturze otoczenia 20o-22oC na trzech próbkach. Kawałki materiału poddane badaniu mają kwadratowy lub okrągły kształt. Każda z nich jest wielkości 100 +/- 0,5 cm2. Do pomiaru wykorzystuje się wagę analityczną o dokładności 0,01g. Próbki tkaniny poddaje się klimatyzacji we wspomnianej wyżej temperaturze. Proces ten trwa 72h. Taki sposób wykorzystuje się bardzo często w przypadku tkanin powleczonych polichlorkiem winylu, czyli PCV.
Prościej mówiąc gramatura tkaniny to waga materiału. Im więcej waży tkanina, tym wyższa gramatura. Decydujący wpływ na ten parametr ma grubość nitek oraz gęstość splotu.
Waga materiału nie wpływa na jakość tkanin meblowych, samochodowych czy dekoracyjnych. Większe znaczenie ma tutaj gatunek materiału, rodzaj splotu oraz sposób barwienia. Grubsze tkaniny są bardziej odporne na zagniecenia i rozdarcia. Tkaniny o mniejszej wadze cechuje wyższy poziom powietrza.
Gramaturę każdej tkaniny można ustalić samodzielnie w domu. Wystarczy zważyć wybrany kawałek materiału, a następnie zmierzyć jego długość oraz szerokość. W następnym kroku masę dzieli się przez pole powierzchni wyrażone w m2.
Ciężar tkanin meblowych jest bardzo zróżnicowany. Oto przykładowe parametry wybranych materiałów często wykorzystywanych w tapicerstwie:
Powyższe materiały są łatwe w obróbce i bardzo trwałe. Doskonale prezentują się na meblach tapicerowanych. Można z nich uszyć różne dekoracje oraz przedmioty użytkowe.
Grube tkaniny meblowe wymagają mocnych nici tapicerskich, by zagwarantować wysoką jakość szwów. Warto zaopatrzyć się w nici Tytan, które produkuje się z jedwabiu. Są idealne do szycia ręcznego, jak i maszynowego. Wykazują duży stopień odporności na rozerwania.