Materiały wyściółkowe są wykorzystywane do produkcji oraz renowacji mebli tapicerowanych. Wypełnia się nimi siedziska, materace, boczki mebli czy oparcia. Zapewniają odpowiednią sprężystość oraz nadają miękkość poszczególnym elementom. Dzięki temu siedziska oraz części przeznaczone do spania są bardziej wytrzymałe.
Wyróżnia się 3 rodzaje materiałów wyściółkowych:
Zaleca się, by każdy z nich zdezynfekować przed użyciem. W ten sposób można zapobiec rozmnażaniu się bakterii i innych mikroorganizmów.
Do najbardziej popularnych materiałów wyściółkowych w tapicerstwie zalicza się: trawę morską, trawę zamorską oraz włókna kokosowe. Trawa morska jest wykorzystywana do wypełnienia klinów materacowych oraz poduszek. Odpowiednio osuszona i wyczyszczona z soli wykazuje sprężystość ok. 42— 46%. Jej wygląd przypomina grubo pokrojony tytoń.
Trawa zamorska jest produkowana z liści palmy karłowatej. To dość popularna roślina w Afryce. Jej sprężystość waha się od 50 do 56%. Służy do wypełnienia wielu wyrobów tapicerowanych. Można ją znaleźć m.in. w: siedziskach oraz oparciach mebli tapicerowanych i w transporcie publicznym, klinach materacowych, poduszkach oraz poduchach.
Wyściółka z włókna kokosowego wykazuje właściwości antyalergiczne. Jej sprężystość wynosi ok. 69%. Zapewnia świetną cyrkulację powietrza. Na jej powierzchni nie rozwijają się żadne mikroorganizmy.
Włoskie końskie otrzymuje się z końskich ogonów oraz grzyw. Co ciekawe, jego źródłem są również wielbłądy. Wykorzystuje się je do produkcji luksusowych mebli wypoczynkowych. Podobnie jest w przypadku zwierząt futerkowych. Sierść znacząco podwyższa cenę tapicerki. Niektórzy wykorzystują do wyściełania szczecinę. Uzyskuje się ją z tuszy świń lub po uboju dzików.
Do syntetyków zalicza się włókna poliestrowe, hekko ze sztucznego jedwabiu, crinex z włókien celulozowych oraz marenę imitującą końskie włosie.
Do półfabrykatów zalicza się: