Nici to splot jednego lub wielu włókien naturalnych bądź sztucznych. Przędzę skręca się z włókien ciągłych lub krótkich. Każda z nich posiada odpowiedni skręt oraz kierunek skrętu, które odpowiadają za wytrzymałość szwów.
Skręt nici oznacza ilość zwojów włókna w konkretnej jednostce długości. Luźny skręt obniża elastyczność oraz wytrzymałość nici, natomiast bardzo ciasny skręt sprawia, że nić się plącze. Ponadto, wyróżnia się prawostronny (Z) i lewostronny (S) kierunek skrętu nici. Nici prawoskrętne często się rozwarstwiają. Lewoskrętne są mocniejsze, dlatego wykorzystuje się je do produkcji oraz szycia na ciężkich maszynach. Nić może być skręcona:
Typ kordu decyduje o rozmiarze oraz trwałości. Nici tapicerskie wykonane są naturalnych surowców, najczęściej z bawełny. Wykorzystuje się je do produkcji mebli tapicerowanych, a także renowacji starych mebli obitych tkaniną czy naprawy uszkodzonej tapicerki. Z ich pomocą powstają wysokiej jakości zestawy wypoczynkowe, komfortowe fotele, eleganckie sofy i inne siedziska.
Na rynku można zaopatrzyć się także w nici syntetyczne, które cechuje wysoki stopień odporności na tarcie oraz zawilgocenia. Dzięki temu są solidne, nie gromadzą się na nich bakterie, ani nie powstaje pleśń. Co więcej, nie tracą swych właściwości pod wpływem substancji chemicznych.
Biorąc pod uwagę budowę nici, rozróżnia się następujące rodzaje:
Aby dokonać trafnego wyboru i zakupić nici, które ułatwią prace, warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną produktu. Oto lista najważniejszych parametrów z punktu widzenia konsumentów:
Dobrej jakości nici są sprężyste, gładkie i odporne na działanie preparatów chemicznych. Ponadto, nie ulegają mocnemu kurczeniu pod wpływem wysokich temperatur. Te cechy sprawiają, że szwy są solidne, a wyroby trwałe.