Nitowanie to technika która łączy się ze sobą na stałe kilka elementów. Do mocowania wykorzystuje się nity, czyli walcowe trzpienie z łbami. Mogą one przybierać rozmaite kształty. Dzięki nim zyskujemy pewność, że konstrukcja pozostanie nienaruszona przez długi czas.
Podczas produkcji karoserii samochodowej wykorzystuje się nitowanie na zimno. Nit wciska się w łączony element, a następnie blokuje. Dzięki temu konstrukcja staje się sztywna i solidna. Warto podkreślić, że nity wykazują o wiele lepsze parametry techniczne niż karoseria. Są o wiele bardziej plastyczne, dzięki czemu można je umieścić w dowolnym miejscu.
Nitowanie blachy, a także łączenie ze sobą kilku różnych warstw przydaje się w tapicerstwie samochodowym. W ten sposób można połączyć części o różnych grubościach nałożone na siebie. W niektórych przypadkach korzysta się z technologii hybrydowej, które polega na mocowaniu nitami oraz klejem.
Nitowanie tkanin samochodowych z blachą i innych materiałów tapicerskich wpływa na jakość wykonania tapicerki. Dzięki nitom poszczególne warstwy oraz elementy ściśle do siebie przylegają. Od teraz montaż tapicerki, wykładziny, dywaników samochodowych czy innych części staje się prostszy.
Nitowanie ręczne wymaga precyzji. Na tkaninie dekoracyjnej lub dowolnym materiale należy zaznaczyć miejsce, w którym będzie zamocowane oczko. Tkaninę należy położyć na specjalnej podkładce prawą stroną do góry. Następnie, prostopadle do materiału ustawia się dziurkacz i uderza się w niego młotkiem, by powstała dziura. Ważne, aby otwór był idealnie dopasowany do wielkości oczek. W przeciwnym razie może się okazać, że montaż jest niemożliwy.
Później na podkładkę trzeba położyć dolny element oczka. Na to perforowaną tkaninę i górną część oczka. Gdy wszystko jest gotowe, uderza się młotkiem. W ten sposób powstaje trwałe mocowanie.