Okucia meblowe są potrzebne do produkcji, naprawy, a także renowacji mebli, w tym również tapicerowanych. Dzięki nim wyposażenie wnętrz służy przez wiele lat. Drobne elementy zwiększają funkcjonalność szaf, łóżek oraz siedzisk. W ten sposób korzystanie z przedmiotów codziennego użytku staje się bardziej wygodne.
Zawiasy, prowadnice, ograniczniki czy automaty podnośnikowe to tylko niektóre z najczęściej wykorzystywanych okuć meblowych w warsztatach tapicerskich. Mechanizmy zagłówka zwiększają komfort siedzenia. Dzięki nim można dostosować wysokość oparcia do indywidualnych potrzeb. W ten sposób łatwiej utrzymać prawidłową postawę ciała, a także zadbać o zdrowie.
Wytrzymały osprzęt jest niezbędny w produkcji mebli tapicerowanych na wymiar. Łączniki doskonale sprawdzają się meblach modułowych. W tym wypadku ilość elementów można dopasować do każdego metrażu. To obecnie jedno z najbardziej popularnych rozwiązań na rynku.
Kolejną grupą okuć meblowych wykorzystywanych przez tapicerów są kółka oraz nóżki meblowe. Ich głównym zadaniem jest odpowiednia stabilizacja mebli. Gwarantują odpowiednie rozłożenie ciężaru i chronią podłogę przed uszkodzeniem. Co więcej, nadają charakter meblom. Ich wygląd określa styl aranżacji. Drewniane nogi meblowe pięknie wyglądają w nowoczesnych i klasycznych wnętrza. Pasują do skandynawskich, rustykalnych czy prowansalskich stylizacji. Z kolei plastikowe nóżki nadają się do nowoczesnych stylizacji. Świetnie sprawdzają się w biurze czy pokoju młodzieżowym.
Kółka są obowiązkowym elementem wyposażenia krzeseł obrotowych. Warto je zamontować również do kontenerków biurowych czy regałów. Mobilne meble to idealny wybór do pokoju dziecięcego czy biura. Dzięki nim można się łatwiej przemieścić lub przetransportować szafkę. Taka konstrukcja pozwala na błyskawiczną reorganizację przestrzeni, a także ułatwia sprzątanie. Niektóre modele kółek wykorzystuje się również do mebli tapicerowanych z funkcją spania.