Osnowa i wątek to nitki, które tworzą konstrukcję tkaniny. W zależności od ich układu powstają różne gatunki materiałów tapicerskich. Różnią się między odmianą, gramaturą, a także grubością.
Do najważniejszych cech osnowy zalicza się:
Pierwsze 3 parametry określa się już na etapie projektowania. Minimalna długość na ogół wynosi 700 m. Szerokość zazwyczaj jest nieco większa od długości. Z kolei splot tkaniny w decydujący sposób na gęstość. Liczba nitek znajdujących się w osnowie to suma iloczyn, czyli wynik mnożenia, gęstości i szerokości materiału. Przez wrobienie osnowy rozumie się różnicę długości osnowy wykorzystanej do produkcji tkaniny względem ostatecznej długości materiału. Wynik określa się w procentach.
W tkactwie artystycznym oraz tradycyjnym rzemiośle osnowy wykonuje się ręcznie. W ten sposób powstają prawdziwe dzieła sztuki. Do ich tworzenia wykorzystuje się snowarki ramowe, bębnowe lub osnowę na ramie. Czas powstawania tego rodzaju tkanin wymaga o wiele więcej czasu niż w zakładach przemysłowych. Tkaniny dostępne w sklepach oraz hurtowniach powstają dzięki urządzeniom mechanicznym. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi produkcja na masową skalę jest możliwa.