Pikowanie

 • Dodaj recenzję:
 • Kod: 1817
 • Dostępność: Jest

Pikowanie oznacza zszywanie dwóch tkanin przedzielonych owatą lub innym materiałem, który ociepla i zmiękcza wyroby. Dzięki tej technice tkaniny idealnie do siebie przylegają. Można je wykorzystać do wykonania niebanalnej tapicerki, a także designerskich przedmiotów użytkowych.

Materiał pikowany – idealna tkanina meblowa i samochodowa

Skaj pikowany jest wzmocniony ociepliną i flizeliną, co zwiększa jego wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Można go wykorzystać do obicia mebli wypoczynkowych, a także do szycia przedmiotów codziennego użytku, np. do wykonania portfela, torebki czy kosmetyczki. Warto go wykorzystać także do obicia foteli w samochodzie.

Pikowana tkanina savana okazale prezentuje się na każdym siedzisku. Ozdobne przeszycia dodają siedziskom splendoru. Perfekcyjnie wkomponowują się w stylistykę glamour. Materiał jest trwały i łatwy w utrzymaniu czystości. Przykuwa wzrok każdego. Nie tylko świetnie wygląda, ale również podnosi komfort wypoczynku.

Pikowanie tkanin – co powinieneś o tym wiedzieć?

Do pikowania materiału możesz wykorzystać piankę tapicerską lub owatę. Ta druga jest bardziej miękka i łatwiej dostosowuje się do każdego kształtu. Przeszycie można wykonać nićmi w tym samym odcieniu lub o odmiennej barwie, która ożywi materiał.

Pikowanie możesz wykonać samodzielnie w domu albo zlecić to firmie. Na rynku znajdziesz wiele tkanin, które zostały już poddane temu procesowi. Podczas pikowania można uzyskać dowolne kształty. Najczęściej są to proste wzory geometryczne. Przeszywanie odbywa się na dwa sposoby: metodą niciową lub techniką ultradźwiękową. Druga z nich polega na trwałym zgrzewaniu tkanin.

Samodzielne pikowanie tkanin

W domowym zaciszu możesz pikować dowolny materiał, wykorzystując metodę niciową. Oto krótka instrukcja, która pomoże Ci wykonać to zadanie i uzyskać zadowalający efekt.

 • Narysuj na papierze 2 prostopadłą i równoległą linię.
 • Na poziomej linii zaznacz 2 punkty w odległości 2 cm od pionowej kreski.
 • Na pionowej linii zaznacz 2 punkty w odległości 2,5 cm od miejsca, w którym linie się przecinają.
 • Połącz ze sobą wszystkie kopki i przedłuż linie. W ten sposób otrzymasz wzór siatki do pikowania w kształcie rombu.
 • Dokończ cały wzór.
 • W miejscu przecięcia się linii, zrób dziurki. Wykorzystaj do tego cyrkiel, igłę lub ostre szpiczaste nożyczki.
 • Połóż kartkę na tkaninie. Otwory zaznacz flamastrem na materiale. Połącz ze sobą punkty za pomocą linijki.
 • Ułóż tkaninę na owacie lub gąbce tapicerskiej lewą stroną do prawej. Obie warstwy przeszyj wzdłuż linii.

Zamiast rombu na papierze możesz wykonać kwadrat, prostokąt czy inny wzór, który przypadł Ci do gustu. Do pikowanie większej partii materiału możesz wykorzystać pikownicę. Dekoracyjne przeszycia warto ozdobić guzikami tapicerskimi.