Ramiak – co to jest?
Ramiak to element konstrukcyjny mebli tapicerowanych. Połączone ze sobą ramiaki tworzą ramę tapicerską. Produkuje się je z różnych rodzajów drewna, a także płyt mdf. Ramiaki występują również w stolarce okienno—drzwiowej. Korzystają z nich również producenci mebli.
Ramiaki mdf są tańsze w produkcji. Znajdują się w większości drzwi dostępnych w popularnych sklepach sieciowych. Naturalne drewno jest o wiele cięższe. Co ciekawe, niektóre odmiany są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż płyty mdf.
Miarkę należy przyłożyć do najbardziej odległych punktów każdej części. Aby prawidłowo zmierzyć oparcie, wymiar ustala od początku tylnej krawędzi ramiaka. Później mierzy górną krawędź oparcia od wewnętrznej strony, a następnie dolny ramiak oparcia. Do każdego kawałka materiału obiciowego należy dodać minimum 10 cm tkaniny meblowej. Mierzy się zawsze w najszerszym miejscu. Trzeba również pamiętać, że tkaniny dekoracyjne kupuje się w większych ilościach, by zapewnić odpowiednie rozłożenie wzoru.
Zniszczoną spoinę klejową uzupełnia się solidnym klejem tapicerskim. W tym celu rozsuwa się złącze, uderzając młotkiem tapicerskim przez drewnianą podkładkę. Później smaruje się klejem i uderza ponownie młotkiem przez podkładkę, by połączyć ze sobą elementy. Czasem korzysta się ze ścisku. Mocuje się go na kilka godzin, żeby uzyskać długotrwały efekt.
Ramiak złamany po skosie wymaga sklejenia powstałej szczeliny. Z obu stron rozkłada się papierowe podkładki, a następnie ramiak ściska się ściskami śrubowymi. Z kolei, gdy pęknięcie wystąpiło w miejscu, gdzie znajduje się sęk, zaleca się po nałożeniu kleju ułożenie drewnianej podkładki po wewnętrznej stronie ramiaka i przybicie jej gwoździami.