Pilling oznacza włókniste kulki, które powstają na materiale. Skłonność do mechacenia i pillingu określa się zgodnie z normą PN-EN ISO 12945-2. Obowiązuje tutaj skala 1-5. Najwyższy stopień oznacza, że materiał jest w 100% odporny na uszkodzenia tego typu. Jego powierzchnia nie ulega mechaceniu pod wpływem intensywnej eksploatacji. Liczba 4 mówi o tym, że powierzchnia tkaniny jest już delikatnie spillingowana.
Tkaniny meblowe są intensywnie użytkowane, dlatego też są bardzo mocno narażone na pilling. Z czasem na powierzchni niektórych materiałów powstają supełki, które oszpecają meble wypoczynkowe. Najczęściej problem ten dotyczy tkanin produkowanych na bazie tworzyw poliestrów.
Najbardziej odporne na mechacenie materiału są tkaniny o drobnym splocie. Ich pielęgnacja oraz sposób czyszczenia nie sprawia żadnych trudności. W ich przypadku utrzymanie czystości zajmuje niewiele czasu. Grube materiały tapicerskie są bardziej narażone na pilling.
Jedną z tkanin meblowych, która uzyskała najwyższą ocenę w 5-stopniowej skali, jest mikrofaza. Idealnie sprawdzi się jako materiał obiciowy, a także tkanina dekoracyjna. Kolejnym materiałem, który warto zakupić do tapicerowania mebli wypoczynkowych, jest plusz T537. Mechaceniu nie ulegają również skaje. Każdy z tych materiałów jest nieskomplikowany w obróbce. Łatwo dopasowuje się do każdego kształtu. Można je szyć ręcznie lub na maszynie do szycia.
5-stopniowa skala może być również wyrażona za pomocą kategorii. Poszczególne przedziały odpowiadają konkretnym kategoriom:
Niektórzy producenci i sprzedawcy posługują się powyższą nomenklaturą, dlatego warto się z nią zapoznać, by wybrać produkt, który spełni Twoje oczekiwania.