Splot tkacki to inaczej sposób, w jaki przeplatają się nitki osnowy z nitkami wątku. Konstrukcja materiału jest kluczowa dla właściwości tkaniny. Wpływa na jej trwałość, elastyczność, fakturę itp. Cechy charakterystyczne i osiągane parametry determinują przeznaczenie materiałów tapicerskich.
Podstawowe sploty tkackie to:
Splot płócienny, zwany też dwustronnym, to jedna z podstawowych technik tkackich. W ten sposób powstają tkaniny dekoracyjne, obrusowe czy pościelowe. Są one sztywne i odporne za zagniecenia. W tym wypadku długość osnowy oraz wątku jest identyczną. Pochodną tego stylu jest panama, która powstała poprzez wydłużenie dwóch nitek. Splot panama dzieli się na 2 grupy. Pierwsze obejmuje materiały z efektem szachownicy, druga nieregularne tkaniny z polami w różnych rozmiarach.
Splot skośny nadaje miękkość. Skośne rządki są charakterystyczne dla materiałów wełnianych w prążki ułożone pod skosem. Tymczasem w splocie atłasowym nitki są rozproszone. Mimo to, punkty przeplotu są uporządkowane. Dzięki temu atłas jest gładki i lśniący. Na uwagę zasługuje również splot satynowy. Tutaj osnowa pokrywa wątek. Na jego powierzchni znajdują się luźno ułożone nitki wątku.
Warto wspomnieć jeszcze splot jodełkowy tkacki określa się też mianem skośno-łamany. Tkaniny plecione w ten sposób są piękne. Skos prawy zmienia się co jakiś czas w skos lewy. Materiały tego typu często wykorzystywane są do produkcji chust przeznaczonych do noszenia niemowląt i małych dzieci.
Sploty tkackie złożone, czyli takie, w których występują przynajmniej 2 wątki, są bardzo elastyczne. Taka budowa gwarantuje doskonałą izolację cieplną. Im więcej powiązań, tym tkanina wykazuje większą odporność na ścieranie. Materiał staje się sztywniejszy i trudniej go ułożyć. Z kolei długość niepowiązanych ze sobą odcinków wpływa na strukturę. Długie luźno ułożone nitki sprawiają, że tkanina staje się gładka i bardziej błyszczy. Wysoka gęstość splotu jest charakterystyczna dla tkanin meblowych czy tkanin samochodowych. Tapicerka jest intensywnie eksploatowana i narażona na uszkodzenia mechaniczne.