Sublimacja

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 1854
  • Dostępność: Jest

Sublimacja to bezpośrednie przejście ciała stałego w gazowe, z pominięciem stanu ciekłego. Zjawisko fizyczne tego typu wykorzystywane jest w wielu dziedzinach życia. Jedną z nich jest poligrafia.

Sublimacja – druk na tkaninie, który zachwyca

Druk sublimacyjny na tkaninie poliestrowej jest bardzo wytrzymały oraz odporny na działanie zmiennych warunków pogodowych. W trakcie nanoszenia grafiki na materiał wykorzystuje się specjalistyczne tusze sublimacyjne. Sproszkowana farba wtapia się we włókna pod wpływem wysokiej temperatury. Kolorowa warstwa jest niewyczuwalna pod wpływem dotyku. Nadruk tworzy jedność ze strukturą tkaniny.

Wielobarwne motywy można nanosić dowolną ilość razy. Nie ma tu żadnych ograniczeń. Spersonalizowany nadruk sublimacyjny jest stosunkowo tani w porównaniu ze sitodrukiem. W tej technologii druku nie trzeba zmieniać żadnych ustawień. Cyfrowy rysunek nanosi się bezpośrednio na materiał.

Starannie wykonany projekt z daleka przyciąga wzrok. Wyroby wykonane z materiałów do szycia z nadrukiem są łatwe w czyszczeniu. Bez żadnych obaw można je prać w pralce. By przedmioty jak najdłużej zachowały swoją świetność, warto wybrać program delikatny i zrezygnować z agresywnych detergentów.

Sublimacja – obróbka i szycie tkanin

Nadruk wykonany za pomocą sublimacji zwiększa walory estetyczne materiału. Nie wpływa bezpośrednio na jakość tkaniny. Włókna zachowują swoje właściwości. Zazwyczaj większość tkanin z indywidualnym nadrukiem jest prosta w obróbce. Dobór odpowiednich nici poliestrowych zajmuje niewiele czasu. Nici dostępne są w bogatej palecie barw. Są wytrzymałe i bardzo często odporne na wybarwienia.