Szenil to tkanina obiciowa, której nazwa wywodzi się z języka francuskiego. Chenille oznacza gąsienicę. Gruby materiał cechuje lniany bądź gazejski splot. Miękki materiał doskonale prezentuje się w klasycznych wnętrzach. Można go wykorzystać do renowacji mebli, tapicerowania siedzisk, a także do szycia narzut czy kotar.
Szenil trudno przetrzeć. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie mechaci pod wpływem intensywnego użytkowania. Niektóre odmiany cechuje trudnopalność, a także wysoki stopień wytrzymałości. Tkanina aksamitna w dotyku zachęca do wypoczynku. Relaks w fotelu odbitym szenilem to prawdziwa rozkosz dla ciała i umysłu. Wygodny mebel pozwala się wyciszyć oraz zapomnieć o codziennych problemach.
Materiał przypomina swym wyglądem welur lub sztruks. Jego pielęgnacja jest dziecinnie prosta. Wystarczy go regularnie odkurzać, a włosie czesać miękką szczoteczką. Świeże zabrudzenia, tak jak w przypadku większości tkanin obiciowych, należy usuwać niezwłocznie wilgotną ściereczką, najlepiej w białym kolorze. W ten sposób można wydłużyć żywotność tkaniny o kilka, a nawet kilkanaście lat.
Mocne nici tapicerskie sprawiają, że szwy stają się bardziej wytrzymałe i odporne na rozdarcia. Dzięki temu pokrowce na poduszki czy tapicerka stają się trwalsze. Nie wymagają częstych napraw, co pozwala zaoszczędzić czas oraz znaczną kwotę pieniędzy.
Połączenie szenilu z innymi tkaninami meblowymi o gładkiej fakturze to ciekawe źródło inspiracji dla projektantów mebli wypoczynkowych oraz osób trudniących się aranżacją wnętrz. Interesujące zestawienia materiałów doskonale sprawdzą się zarówno w domu, jak i w hotelu czy klimatycznej kawiarence.
Kotary wykonane z tkaniny szenilowej warto ozdobić oczkami do plandeki, które dodadzą im elegancji, a także ułatwia mocowanie. By uatrakcyjnić zasłonę można połączyć pasy różnych materiałów dekoracyjnych.