Test Martindale określa wytrzymałość tkaniny. To najważniejszy wskaźnik, na który trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu. Określa on stopień odporności na ścieranie. Z jego pomocą klienci mogą wybrać materiał, który w największym stopniu odpowiada ich potrzebom.
Badaniu podlegają wszystkie tkaniny tapicerskie dostępne na rynku. Jeśli, któryś tapicer lub sprzedawca nie wskazuje tego parametru, prezentując materiały, koniecznie o to zapytaj. Dzięki temu unikniesz rozczarowania.
Test Martindale naśladuje siadanie na kanapie. Aby przetestować w ten sposób materiał, człowiek musiałby usiąść na sofie 10 000 razy, by ocenić jakość tkaniny. Jest to niemożliwe na etapie wybierania tkaniny lub mebla tapicerowanego.
Podczas badania używa się wełny czesankowej, która imituje ludzki kontakt z materiałem obiciowym. Test wykonuje się przez kilka godzin, a czasem dni. Kończy się, gdy tkanina zostaje uszkodzona. Cały proces odbywa się zgodnie z normą ISO 12947-2:2000.
Wynik testu Martindale podaje się w cyklach. Im więcej cykli Martindale, tym tkanina meblowa jest bardziej wytrzymała. Podana liczba odzwierciedla ostateczną liczbę tarć przed uszkodzeniem materiału.
Tkaniny obiciowe powyżej 40 000 cykli są trwałe. Bez obaw można je wykorzystać na meble znajdujące się w przytulnej poczekalni. Meble tapicerowane obite materiałem, który osiągnął więcej niż 100 000 cykli, są praktycznie niezniszczalne. Mogą służyć użytkownikom nawet przez kilkadziesiąt lat.
Ilość cykli Martindale odpowiada poszczególnym kategoriom tkanin meblowych. Dzieli się je następująco:
Jeżeli zależy Ci na trwałej tapicerce, najlepiej wybierz materiał z grupy A lub B. Może to być np.:
Na rynku jest wiele tkanin, które spełniają powyższe wymogi. Każdy znajdzie materiał, który odpowiada jego oczekiwaniom.
Ścieralność powłoki tkaniny bada się za pomocą specjalistycznego urządzenia. Składa się ono z 2.tarcz: obrotowej wyposażonej w cylindryczny uchwyt i stałej. Na pierwszej mocuje się kawałek testowanego materiału, druga zaś jest pokryta w całości szorstkim suknem. Próbę przeprowadza się w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura 20o-22oC. Badany kawałek tkaniny klimatyzuje się wcześniej przez 72h. Prędkość obrotowa tarczy podczas testu wynosi 45 +/- 5 obr/min. Na koniec porównuje się wzorcową próbkę z przebadaną.
Informacje o bezpieczeństwie produktu
Informacje o producencie