Trasowanie, obróbka skrawaniem, to czynności polegające na wyznaczeniu linii na dowolnym materiale (tkanina, blacha, drewno, itd.), wzdłuż których wcina się określone kształty. Wyróżnia się:
Pierwsze z nich określa oznaczanie konturów na płaskiej powierzchni. Najpierw wyznacza się osie symetrii, a następnie rysuje się kontury. W tym celu korzysta się z różnorodnych narzędzi. Najczęściej używa się cyrkla, rysiku, suwmiarki traserskiej czy kątownika. Z kolei trasowanie przestrzenne to kreślenie linii na powierzchni brył.
Kształty wycinane z blachy mogą służyć jako gotowe szablony. Do wskazania linii gięcia zaleca się korzystanie z punktaków. Dzięki temu wyznaczone miejsca staną się odporne na pęknięcia. Jeśli wyznaczeni dwóch punktów nie wystarczy, lepiej narysować kreskę ołówkiem.
Obróbka drewna to umiejętność, która przydaje się nie tylko w stolarstwie, ale również w tapicerstwie meblowym. Przed przystąpieniem do pracy, warto narysować sobie rysunek w odpowiedniej skali. Linie na drewnie najlepiej rysować rysikiem lub twardym ołówkiem. Do trasowania można wykorzystać narzędzia ręczne bądź laserowe.
Przed przystąpieniem do trasowania tkanin tapicerskich, najlepiej wykonać szablony z twardej faktury lub innego materiału, który uchroni materiał przed uszkodzeniem. Gotowy wzornik można odrysować kredą tapicerską, a następnie wyciąć pożądany element. Takie rozwiązanie skutecznie skraca czas pracy. Świetnie sprawdza się na krojni, gdzie realizuje się cykliczne projekty o niewielkim nakładzie.