Warstwa podtrzymująca występuje w każdym meblu tapicerowanym. Zapobiega zarwaniu się siedziska bądź oparcia, dlatego musi być odpowiednio zaprojektowana. Pośrednio wpływa na komfort użytkowania mebli.
Wytrzymałą warstwę podtrzymującą można skonstruować z:
Właściwa kombinacja powyższych elementów gwarantuje bezpieczeństwo podczas siedzenia i leżenia. Są one łączone w sposób ruchomy i nieruchomy.
Formatka sprężynowa musi być mocno zamocowana do podłoża. Na sklejkę lub twardą płytę pilśniową najlepiej rozłożyć podkładkę uszytą z tkaniny jutowej. Każdą formatkę montuje się do ramy za pomocą specjalnych głęboko tłoczonych zszywek. Środkową sprężynę łączy się szpagatem bądź sznurem. W niektórych przypadkach można pozostawić je luźno.
Jeżeli w podłoże jest zbudowane ze sprężyn i pasów tapicerskich, to formatkę mocuje się wyłącznie do ramy. Pod formatki z materiałów spienionych podkłada się jutę, włókninę przeszywaną lub płótno. Takie rozwiązanie zapobiega przetarciom.
Tkanina musi wystawać z każdej strony. Dzięki temu można ją łatwo przymocować do ramy. Naprężony materiał łączy się zszywkami w 4 punktach. Całość obszywa się, wykorzystując technikę zwaną szyciem okrętkowym. Aby połączyć formatkę z tkaniną jutową, stosuje się ściegi okrętowe. Brzegi mocuje się do ramiaków gwoźdźmi lub zszywkami.
Warstwę wyściełającą nakłada się bezpośrednio na formatkę sprężynową obszytą materiałem. Przed przystąpieniem do prac, należy przygotować materiały, wszystko wymierzyć i przyciąć. Tapicerka z formatką sprężynową składa się np. z:
Na dole znajduje się rama oraz metalowy wspornik.
Informacje o bezpieczeństwie produktu
Informacje o producencie