Włóknina – co to jest?
Włókninę wytwarza się z różnego rodzaju włókien. Po uformowaniu łączy się je na różne sposoby:
- maszynowo,
- fizykochemiczne,
- za pomocą dwóch powyższych metod.
Pierwsza technika polega na przeszywaniu bądź igłowaniu. Z kolei druga opiera się np. na klejeniu. Niektóre włókniny wytwarza się w sposób mieszany. Tapicerzy korzystają głównie z materiałów formowanych, przeszywanych, igłowanych oraz spajanych żywicami.
Włóknina tapicerska – rodzaje
Wśród włóknin wyróżnia się różne gatunki. Różnią się on właściwościami, gramaturą, a także surowcem, z którego zostały wykonane.
- Wojłok to włóknina produkowana za pomocą igłowania. W tym celu najczęściej korzysta się z tkanin konopnych bądź jutowych. Podczas formowania używa się również bawełny lub wełny. W ten sposób powstają włókniny z różną domieszką. Do wyboru 3 gramatury. Najczęściej szerokość rolki wynosi 2m. To popularny materiał wykorzystywany do produkcji mebli tapicerskich niskiej jakości. Zastępuje formatki szczecinowo—lateksowe i płyty.
- Włókniny formowane produkuje się ze sztucznych włókien. Łączy się je, wykorzystujące technikę igłowania. W wyniku tego powstają włókniny zwykłe oraz wzmocnione o grubości 4—12 cm. Bardzo często wzmacniane włókniny są mieszanką syntetyków oraz naturalnych komponentów.
- Włóknina wykładzinowa i włóknina podeszwowa to materiały o identycznym przeznaczeniu jak wojłoki.
- Włóknina puszysta, czyli owata, służy jako warstwa wyściełająca. Dzięki niej powierzchnia staje się miększa.
Informacje o bezpieczeństwie produktu Informacje o producencie
Zadaj pytanie dotyczące produktu. Nasz zespół z przyjemnością udzieli szczegółowej odpowiedzi na zapytanie.