Żakard

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 1791
  • Dostępność: Jest

Żakard to gruba i mocna tkanina. Niektórzy określają ją mianem mięsistego materiału. To pewnie za sprawą gęstego splotu. Wytrzymały materiał wykorzystywany jest przez projektantów mody, designerów oraz tapicerów.

Krótka historia żakardu

Tkaniny żakardowe wyróżnia bogate wzornictwo. Występują w wersji jedno- lub wielokolorowej. Są niezwykle eleganckie. Doskonale sprawdzają w wielu projektach. Do produkcji materiału wykorzystuje się krosna. Technologia została wynaleziona w XIX wieku przez Josepha Jacquarda. Francuz stworzył wysokiej jakości tkaninę, z której szyje się ubrania oraz tekstylia. Pierwotnie maszyny żakardowe znajdowały się na drewnianej konstrukcji. Obecnie zostały nieco zmodernizowane i służą do produkcji wzorzystych tkanin.

Produkcja żakardów

Żakard wytwarza się za pomocą jednego wątku oraz jednej osnowy. Wątek to poprzeczny układ nitek, natomiast osnowa to nici ułożone prostopadle do wątku. W rezultacie powstają następujące odmiany:

  • jednobarwne – lewa strona to negatyw prawej strony;
  • wielobarwne – dwukolorowy wzór;
  • wielowątkowe – jedna osnowa, wiele wątków w różnych barwach;
  • wieloosnowowe – złożone z wielu osnów i wątków.

Czy warto zainwestować w tkaniny żakardowe?

Żakardy są bardzo wytrzymałe. Służą użytkownikom przez wiele lat. Są łatwe w utrzymaniu czystości. To świetny materiał do szycia. By przedłużyć żywotność wyrobów tekstylnych, warto wybrać mocne nici tapicerskie, które pomogą zadbać o solidne łączenie poszczególnych kawałków tkaniny. Trwałe szwy minimalizują ryzyko wystąpienia usterek. Tym samym można zapobiec wydatkom na naprawę.

Co jeszcze wyróżnia żakard?

Tkaniny obiciowe żakardowe są często wykorzystywane do tapicerowania mebli. Są odporne na duże wahania temperatury, dzięki czemu można je wykorzystać praktycznie w każdym wnętrzu. Mocny materiał często składa się z naturalnych i sztucznych włókien, by dostosować jego parametry do najbardziej wygórowanych potrzeb.

Żakardy – świetny wybór do szycia domowych tekstyliów

Żakard to fenomenalna tkanina na narzuty i obrusy. Można z niego uszyć również firanę. To prawdziwa gratka dla kreatywnych osób. Do wyrobu domowych tekstyliów warto wykorzystać dodatki tapicerskie, które sprawią, że dekoracje oraz przedmioty użytkowe będą wyglądały zjawiskowo, a na dodatek staną się bardziej wytrzymałe. Można je ozdobić guzikami tapicerskimi, bizą oraz oczkami do plandeki. Warto postawić na kreatywne rozwiązania i stworzyć oryginalny design.