Co to jest głębokie pikowanie - kiedy je stosować?

13-07-2022

Pikowanie to technika tapicerska, która powstała za panowania Ludwika XVI. Meble pikowane cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Pasują do różnych stylów. Ozdobne przeszycia i dodatki tapicerskie nadają siedziskom, wezgłowiom, panelom tapicerowanym czy wyrobom dekoracyjnym odpowiedni charakter. Dzięki nim zaaranżujesz komfortową przestrzeń dopasowaną do indywidualnych potrzeb.

 

Pikowanie płytkie

 

Pikowanie płytkie to jedna z prostszych technik tapicerskich. Polega na naciągnięciu tapicerki na stelaż. Pokrowiec ma na sobie punkty wpięcia, które fachowo nazywa się pikami. Metoda ta nie wymaga użycia elementów ozdobnych.

 

Głębokie pikowanie - co to jest?

 

Głębokie pikowanie jest nieco bardziej skomplikowane. W miejscu, w którym łączą się ze sobą przeszycia, mocuje się akcesoria tapicerskie. Najczęściej są to guziki, gwoździe albo kryształy.  To popularna metoda wykończenia mebli np. w stylu chesterfield.

Efekt głębokiego guzika wygląda naprawdę elegancko. Aby go uzyskać, guziki należy zamocować na odpowiedniej głębokości. Pikowany materiał powinien być starannie ułożony. Eksperci radzą, żeby na jedno wgłębienie przeznaczyć ok. 6 cm tkaniny więcej niż zwykle. Ozdabianie należy rozpocząć od środka. Ramę dekoruje się jako ostatnią.

 

Głębokie pikowanie - jakich materiałów użyć?

 

Do głębokiego pikowania polecamy:

Przed rozpoczęciem pikowania warto wyciąć najpierw otwory w gąbce meblowej. Później zostaną w niej zamocowane akcesoria. W trakcie montażu najlepiej sprawdza się dratwa. Gdy pierwszy element dekoracyjny będzie gotowy, kolejne instaluje się wokół niego. Tę czynność powtarza się aż do końca. Brzegi materiału obiciowego trzeba zabezpieczyć. Możesz je przykleić, przybić lub przyszyć zszywkami do spodu siedziska.

 

Podsumowanie: Co to jest głębokie pikowanie - kiedy je stosować?

 

Głębokie pikowane to jedna z technik wykorzystywanych do produkcji oraz renowacji mebli tapicerowanych. Siedziska i inne wyrobu tego typu pasują do pomieszczeń urządzonych m.in. w stylu:

  • skandynawskim,
  • nowoczesnym,
  • klasycznym,
  • vintage,
  • pałacowym.

Pikowania głębokiego można się nauczyć w trakcie kursów tapicerskich prowadzonych stacjonarnie albo online. Na YouTubie są dostępne również filmiki instruktażowe. Z tej metody ozdabiania korzysta coraz więcej majsterkowiczów.

Jeśli poszukujesz dobrej jakości materiałów do tego, by uzyskać efekt głębokiego guzika, skontaktuj się z nami. Wyślij do nas wiadomość e-mail lub napisz na Messengerze. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą oraz doświadczeniem.

Polecane produkty

Pikownica z rączką 408

Pikownica z rączką 408

Najwyższej jakości narzędzie do pikowania firmy Osborne.Igła wykonana z hartowanej stali z gumowaną rączką. Igła jest używana do pikowania t...

Polecane artykuły

Gdzie kupić i jak dobrać odpowiednią piankę tapicerską?

Gdzie kupić i jak dobrać odpowiednią piankę tapicerską?

05-10-2020
Wybór odpowiedniej pianki tapicerskiej gwarantuje komfortowy wypoczynek i spokojny sen. Ponadto,... Więcej
Jak obić fotel?

Jak obić fotel?

19-10-2020
Renowacja foteli, szczególnie tych z poprzedniej epoki, to duże wyzwanie nie tylko dla... Więcej

Do czego służy flizelina?

05-02-2021
Flizelina to uniwersalny materiał wykorzystywany przez specjalistów w wielu branżach.... Więcej