Jak wybrać najlepsze tkaniny na zasłony?

16-01-2023

Zasłony razem z firanami są najczęściej wybieranymi tekstylnymi dekoracjami. Starannie wykonana stylizacja okienna to wizytówka gospodarzy. Dodaje elegancji nie tylko wnętrzom, ale pięknie prezentuje się też na zewnątrz. Prawidłowo wybrany materiał na zasłony zwiększa funkcjonalność przestrzeni oraz komfort domowników. W poniższym artykule podpowiadamy, jaką tkaninę na zasłony wybrać. 

Materiał na zasłony - jakie funkcje może spełniać?

Materiał na zasłony nie tylko dekoruje pomieszczenie, ale daje też poczucie bezpieczeństwa i zapewnia intymność. Grubsze tkaniny doskonale chronią przed intensywnymi promieniami słonecznymi w upalne dni. Wybór tekstyliów do szycia zależy od ich przeznaczenia. To jeden z kluczowych kryteriów zakupowych.

Tkaniny zasłonowe - na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem?

Tkaniny zasłonowe zmieniają wizualny aspekt wnętrza. Jeśli zdecydujesz się na masywne materiały w ciemnych barwach, skrócisz optycznie pokój lub hol. Jeżeli zależy Ci na tym, by przestrzeń wydała się większa na pierwszy rzut oka, koniecznie wybierz model z drobnym wzorem. 

Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, zapoznaj się z kartą techniczną produktu. Na szczególną uwagę zasługuje gramatura. Im wyższa wartość, tym lepsza ochrona przed słońcem. Jeśli zasłony mają pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną, wybierz tkaninę o niższej gramaturze.

Tkanina na zasłony - co wybrać?

Oferta tkanin na zasłony jest bardzo bogata. Do wyboru m.in.:

  • naturalne materiały len lub bawełna, które ładnie wyglądają, ale szybko się gniotą;
  • blackout zaciemniający;
  • tkaniny poliestrowe;
  • woal, szyfon oraz tiul, czyli lekkie tkaniny. 

Do szycia zasłon nadaje się też satyna, żakard, tafta czy plusz.

Niezależnie od tego, na zakup, której tkaniny się zdecydujesz, wybierz model dopasowany do wnętrza oraz indywidualnych preferencji. Zastanów się, co Ci się podoba, a co nie jest w Twoim guście. Pamiętaj, że wystrój ma być praktyczny i zgodny z Twoim poczuciem estetyki. W końcu to Ty będziesz tu spędzać najwięcej czasu, a nie goście.

Do małego pokoju polecamy lekkie materiały. Doskonale się sprawdzą również w pomieszczeniach znajdujących się z północnej strony. W pokoju położonym od południa lepiej sprawdzi się cięższa tkanina. Wysoki stopień zaciemnienia jest rekomendowany też do wnętrz usytuowanych od strony ulicy.

Podsumowanie: Jak wybrać najlepsze tkaniny na zasłony? 

Do pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim polecamy materiały w jasnych, neutralnych odcieniach (np. białe, kremowe, beżowe). Z kolei miłośnicy nowoczesnych wnętrz powinni się zdecydować na tkaniny zasłonowe w energetycznych kolorach. Mile widziane będą też geometryczne wzory. 

Polecane produkty

Nici Tytan 40/1000

Nici Tytan 40/1000

przeznaczone do szycia tapicerki meblowej, tapicerski samochodowej a także tkanin technicznych, obuwia, odzieży, wyrobów skórzanych i skórop...

Polecane artykuły

Gdzie można kupić dobre materiały do szycia?

Gdzie można kupić dobre materiały do szycia?

25-09-2020
Znalezienie dobrego materiału do szycia to spore wyzwanie, szczególnie dla osób, które... Więcej
Jak wybrać najlepszą tkaninę do szycia?

Jak wybrać najlepszą tkaninę do szycia?

31-12-2020
Materiały do szycia to grupa tkanin wykorzystywanych do produkcji ubrań, dekoracji wnętrz, a... Więcej
Nici Tytan - idealna para dla igły krawieckiej i igły tapicerskiej?

Nici Tytan - idealna para dla igły krawieckiej i igły tapicerskiej?

24-01-2022
Nici Tytan to jeden z produktów dostępnych na rynku. Korzystają z nich zarówno krawcy, jak i... Więcej