Jakie są kolory drewna?

24-10-2022

Kolory drewna są istotne w aranżacji pomieszczeń. Starannie dopasowane odcienie nadają przestrzeni przytulny elegancki charakter. W artykule przedstawiamy różnorodne wybarwienia. Podpowiadamy, jak je wykorzystać w życiu codziennym oraz w biznesie.

 

Kolory drewna z polskich drzew

 

Brzoza ma rozmaite ubarwienia. Znajdziemy tu bogatą paletę barw, od białego do żółtobrązowego koloru. Jej cechą charakterystyczną są gęsto ułożone faliste słoje. Para wodna zwiększa elastyczność drewna.

 

Wśród stolarzy bardzo popularny jest buk. Ma on żółtobrązowy odcień oraz cętkowane usłojenie. Warto dodać, że różowieje pod wpływem pary wodnej. Kolejnym topowym gatunkiem drewna w naszym kraju jest dąb. Przybiera on różne odcienie. Od żółtobrązowego po brązowy kolor. Jego struktura jest porowata.

 

Na uwagę zasługuje również jesion. Jego wybarwienie może być mlecznobiałe, jak też płowobrązowe. Wykorzystuje się go do produkcji nośnych elementów. Jest to gatunek podatny na butwienie i bardzo łatwy w polerowaniu. W branży meblarskiej dużą popularnością cieszą się również sosny. Ich drewno jest zróżnicowane. Przybiera barwę białą i przechodzi przez rozmaite odcienie aż do pomarańczowo-brązowej.

 

Wiśnia to jedna z odmian polecanych do intarsji. Wykonasz z niej efektowne elementy dekoracyjne. Jej usłojenie jest proste, a wybarwienie różni się między sobą. Znajdziesz tu barwę czerwoną, a także kremowożółtą.

 

Jak kolor drewna na podłogę?

 

Drewniana podłoga może mieć różne kolory oraz wzory. Jasne odcienie powiększają optycznie wnętrze, natomiast ciemne je pomniejszają. Drewno nadaje aranżacji oryginalny wygląd ze względu na unikatowe rozmieszczenie słojów. Polskie gatunki drzew są mniej stabilne i bardziej miękkie. Prezentują się równie pięknie, jak zagraniczne odmiany. Wśród egzotycznych drewien znajdziesz takie barwy jak: tek (czerwony), kompas, jatoba, a także iroko czy merbau (czerwonobrązowy).

 

Jak łączyć kolory drewna?

 

Drewno o bogatym usłojeniu należy łączyć z gatunkami o jednolitej strukturze. Specjaliści radzą, aby zestawiać ze sobą odmiany w zbliżonej tonacji kolorystycznej. Ciekawym rozwiązaniem jest też łączenie polskich gatunków z egzotycznymi. Te zasady są szczególnie ważne, jeśli chodzi o wykończenie wnętrz. Meble z drewna możesz dopasować na zasadzie kontraktu. W ten sposób ożywisz przestrzeń.

 

Meble z drewna i inne wyroby - czy dysponujesz już szablonami w wersji cyfrowej?

 

Meble z drewna oraz inne wyroby powinny być starannie zaprojektowane i wykonane. Obróbka CNC ułatwia realizację tego zadania. Cyfrowe szablony zapewniają większą precyzję. Dzięki nim zmniejszysz zużycie energii oraz surowców. Ponadto usprawnisz produkcję, zwiększysz oszczędność, a przy okazji dostarczysz klientom wysokiej jakości produkty. W ten sposób wzmocnisz swoją pozycję na rynku. 

 

W centrum obróbczym CNC przekształcimy tradycyjne szablony na cyfrowe. Dostarczymy Ci gotowe pliki, a Ty sam zdecydujesz, w jaki sposób je wykorzystasz. U nas zlecisz też cięcie, frezowanie oraz grawerowanie. Wyślij do nas wiadomość e-mail, by dowiedzieć się więcej: 

s.feniuk@hurtowniatapicerska.pl.

 

Podsumowanie: Jakie są kolory drewna?

 

Paleta kolorów drewna jest imponująca. Z łatwością dopasujesz barwę do konkretnego wnętra oraz ulubionego stylu wnętrzarskiego. Drzewo świetnie się prezentuje zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych stylizacjach. Projektując przestrzeń, starannie dobieraj odcienie. Eksperci odradzają łączenie zimnych tonów z ciepłymi. Zielonkawe odcienie źle wyglądają w zestawieniu z czerwienią, a bielone nie pasują do żółci czy bordo.

 

*Autopromocja

Polecane produkty