Materiał tapicerski na piance - doskonały wybór do tapicerki samochodowej

13-06-2022

Materiał tapicerski na piance ułatwia renowację i produkcję pojazdów. Dzięki niemu tapicerowanie wnętrza zajmuje mniej czasu. Tkaninę wystarczy posmarować klejem tapicerskim, a następnie przykleić na sufit, drzwi lub boczki. Podpowiadamy, co warto wybrać.

Materiał tapicerski na piance - kilka słów o laminacji płomieniowej

Producenci materiałów tapicerskich na piance korzystają z laminacji płomieniowej. Nowoczesna metoda ułatwia łączenie tkaniny lub skaju z gąbką poliuretanową albo polietylenową o różnej grubości. Niektóre materiały są dodatkowo wzmacniane, np. siateczką z jerseyu czy wigofilem. Technika ta gwarantuje dużą wytrzymałość. Poszczególne warstwy są ze sobą mocno scalone.

Płomienie powodują wytop kleju, który łączy ze sobą 2-3 powłoki. To jedna z najtańszych technologii dostępnych na rynku. Wykorzystuje się ją do produkcji materiałów przeznaczonych:

  • na pokrowce foteli samochodowych,
  • na tapicerkę do pojazdów transportu zbiorowego,
  • na tapicerkę do przyczep kempingowych i samochodów osobowych,
  • do produkcji mebli.

Oferta produktów dostępnych na rynku jest imponująca.

Materiał tapicerski na piance - co wybrać?

Wśród materiałów laminowanych prym wiodą tkaniny samochodowe i skaje. Do wyboru m.in.:

  • alicante extra ? imitacja alcantary w wersji klasycznej oraz perforowanej,
  • welury ? wzmocnione siatką i bez,
  • tkaniny syntetyczne,
  • ekoskóry ? z perforacją lub bez.

Wymienione wyżej produkty nadają się na podsufitkę, a także do tapicerowania boczków oraz siedzisk. Większość z nich jest prosta w obróbce, niektóre wymagają fachowej wiedzy i doświadczenia. Do drugiej grupy z pewnością należy alicante, która jest mniej elastyczna od pozostałych artykułów. Bogata paleta barw umożliwia dopasowanie koloru do każdego stylu.

Materiał tapicerski na piance - klej w sprayu, nakładany pędzlem czy pistoletem pneumatycznym?

Do tapicerowania pojazdów i mebli polecamy klej nakładany pędzlem ? Bonaterm A-plus oraz aplikowany z pomocą pistoletu pneumatycznego - Bonaterm AS BT. Resztki po obu można usunąć zwykłym rozpuszczalnikiem nitro. Jest on dostępny w większości marketów. Klej pozbawiony toluenu jest bezpieczny dla zdrowia. Należy go nakładać partiami, gdyż szybko schnie. Cienka warstwa wystarczy, by przymocować materiał.

Podsumowanie: Materiał tapicerski na piance - doskonały wybór do tapicerki samochodowej

Materiały tapicerce na piance to prawdziwa gratka dla majsterkowiczów. Elastyczne tkaniny połączone trwale z gąbką poliuretanową są proste w obróbce. Z łatwością dopasowują się do każdego kształtu. Dzięki nim wiele osób decyduje się na samodzielną wymianę podsufitki, zyskując zadowalające efekty. Jeśli brakuje Ci pewności, czy poradzisz sobie z tym zadaniem, lepiej skorzystaj z usług tapicera samochodowego. W ten sposób unikniesz stresu, zaoszczędzisz czas oraz pieniądze.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jak obszyć kierownice samochodową?

Jak obszyć kierownice samochodową?

02-11-2020
Staranne obszycie kierownicy samochodowej sprawia, że samochód prezentuje się pięknie.... Więcej
Jak użytkować i czyścić pistolet do kleju?

Jak użytkować i czyścić pistolet do kleju?

04-01-2021
Pistolet do kleju tapicerskiego to funkcjonalne narzędzie wykorzystywane do nakładania lakieru... Więcej