Jak testować maszyny CNC?

29-05-2023

Maszyny CNC pomagają w produkcji wysokiej jakości produktów. Aby osiągać przez długi czas zadowalające efekty, warto regularnie testować maszyny. Starannie przeprowadzona kontrola pomoże Ci wykryć ewentualne nieprawidłowości i w porę wszystko naprawić. W ten sposób możesz zapobiec poważnym awariom. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak testować maszyny CNC.

Testowanie maszyn CNC

 

Silniki, napędy czy kontrolery to tylko niektóre z elementów, których praca może zostać zachwiana przez nadmiar wilgoci, nieodpowiednią temperaturę albo wibracje. Wspomniane czynniki mogą obniżyć wydajność urządzenia oraz precyzję wykonania. Aby tego uniknąć, warto zatrudnić doświadczonych operatorów, którzy będą sumiennie testować sprzęt.

 

Analiza pracy maszyny CNC powinna być odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona. Każdy błąd w planowaniu lub wykonaniu testu obniży w przyszłości jakość produktów. Wiele pomyłek można wyeliminować z pomocą specjalistycznych programów czy innych narzędzi.

 

Jak planować testy maszyny CNC?

 

Zanim przystąpisz do planowania testów, wyznacz swoje cele. Powinny one być spójne wymaganiami producenta i zgodne z normami obowiązującymi w Twojej branży. Weź pod uwagę procedury związane z kalibracją, ruchem osi oraz z badaniem awaryjności, wydajności, a także funkcjonalności.

 

Osoba przeprowadzająca testy powinna być bardzo dobrze przeszkolona w obsłudze konkretnego urządzenia. W trakcie analizy specjaliści korzystają z sond pomiarowych, rozmaitych sensorów oraz oprogramowania komputerowego, które jest niezbędne do analizy. Aby uniknąć przestoju w produkcji, wybierz odpowiedni czas na przeprowadzenie testów.

 

Jak testować maszyny CNC?

 

Testowanie maszyny CNC rozpoczyna się od weryfikacji, czy kalibracja sprzętu jest poprawna. Parametr ten jest kluczowy dla zapewnienia gwarancji wysokiej jakości obróbki. Wpływa ona na ruch osi, który decyduje o tym, czy wyrób będzie starannie wykonany. Badanie to obejmuje m.in. pomiar dokładności:

  • pozycjonowania osi,
  • odwzorowania ruchu osi w różnych kierunkach,
  • narzędzi.

Operatorzy wykonują też testy obciążeniowe.

 

Warto wspomnieć też o testowaniu dokładności ruchu osi. W tym celu robi się testy linearne, rotacyjne i interpolacyjne. Kolejnym etapem są testy wydajności urządzenia CNC. Dzięki nim można określić np.: maksymalną prędkość przemieszczania się osi, czas przetwarzania czy szybkość obróbki. Na końcu testuje się funkcjonalność. Fachowiec sprawdza poszczególne opcje sprzętu, aby ocenić jakość i wydajność sprzętu.

 

Podsumowanie: Jak testować maszyny CNC?

 

Otrzymane wyniki należy porównać z wymaganiami producenta i normami obowiązującymi w branży. Każde odchylenie należy zdiagnozować, a następnie skorygować. Wyniki można przedstawić za pomocą tabeli, wykresy, mapy cieplnej albo innej formy wizualnej, które ułatwi prezentację. Dane dotyczące wprowadzonych korekt oraz wyników należy udokumentować.

 

Twoja maszyna CNC nie działa sprawnie i wymaga większej ilości czasu, by usunąć usterki? Boisz się, że to utrudni Ci terminową realizację zleceń? Poznaj centrum obróbcze CNC TREND. Skontaktuj się z nami już dziś i wyjdź obronną ręką z opresji.

Polecane artykuły

Centrum obróbcze CNC - co to jest?

Centrum obróbcze CNC - co to jest?

26-05-2022
Centrum obróbcze CNC oraz inne zaawansowane technologicznie maszyny skutecznie optymalizują... Więcej
Jak wybrać frez do grawerowania CNC?

Jak wybrać frez do grawerowania CNC?

28-11-2022
Grawerowanie CNC zwiększa walory estetyczne wyrobów wykonanych z różnych materiałów. Grawer... Więcej
Jak przygotować drewno do frezowania CNC?

Jak przygotować drewno do frezowania CNC?

04-05-2023
Frezowanie drewna z wykorzystaniem technologii sterowania numerycznego zapewnia precyzję... Więcej