Zagłówek do łóżka to praktyczne wyposażenie, które zwiększa komfort życia codziennego. Chroni ścianę przed brudem i zapewnia wygodę w trakcie wypoczynku. Możesz się o niego oprzeć, gdy czytasz książkę, oglądasz film czy rozwiązujesz krzyżówki. Podpowiadamy, jak zrobić zagłówek do łóżka.
Na zagłówek do łóżka wybierz piankę tapicerską T14 lub T18. Jeśli będziesz często korzystać z wezgłowia, lepiej sprawdzą się gąbki o większej gęstości. Polecamy modele T25 i T35. Aby oparcie było miększe, koniecznie zaopatrz się w owatę.
Do realizacji projektu przyda Ci się również sklejka o grubości 1 cm. Możesz ją zastąpić zwykłą płytą meblową albo MDF. Tkanina obiciowa powinna być spójna z wystrojem. Jeśli Twoje łóżko jest tapicerowane, wybierz identyczny materiał. Jeżeli nie, możesz zdecydować się na jeden z poniższych:
Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Zrezygnuj z syntetycznych tkanin, które elektryzują włosy. Do pikowanych modeli przyda się pikownica oraz guziki tapicerskie. Ciekawą propozycją są też gwoździe tapicerskie, którymi możesz ozdobić wezgłowie. Do montażu paneli użyj mocnego kleju albo wkrętów.
Zanim przystąpisz do pracy, wymierz przestrzeń wokół łóżka. Wezgłowie może mieć identyczną szerokość jak łoże w sypialni lub rozpościerać się na całą ścianę. Innym rozwiązaniem jest zagłówek sięgający brzegów szafek nocnych. Osoby, które cenią sobie najprostsze rozwiązania, mogą zamocować płytę drewnianą do ramy.
Piankę tapicerską przyklej do płyty bądź sklejki klejem tapicerskim. My polecamy Bonaterm A-plus lub Bonaterm ASBT. Sami korzystamy z nich od wielu lat. Nigdy nas nie zawiodły. Nadmiar gąbki obetnij nożem tapicerskim. Aby wykonać miękki zagłówek, użyj kilku warstw owaty. Kawałki zszyj ze sobą i przytwierdź takerem do pianki. Jeżeli wolisz twardszy zagłówek, zrezygnuj z watoliny.
Teraz obij całość wybraną tkaniną tapicerską. Zadbaj o to, by była ona odpowiednio naprężona, gdy będziesz ją mocować takerem. W przeciwnym razie materiał będzie się marszczyć. Jeśli podobają Ci się pikowania, wykorzystaj pineski tapicerskie. Gotowy zagłówek przytwierdź do ściany klejem montażowym albo wkrętami. Możesz też oprzeć zagłówek o ramę.
Miłośnikom stylu boho polecamy naturalne materiały z barwną ornamentyką. Z kolei do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim będą pasować tkaniny w stonowanych barwach. Mile widziane odcienie bieli, beżu, brązu, a także miodowe. Do aranżacji glamour polecamy pikowane modele i pastelowe kolory. W tej sytuacji świetnie sprawdzą się plusze.
Projektowanie zagłówka do łóżka i jego wykonanie w domowym zaciszu może się okazać ekscytującą przygodą. Pierwsze kroki na tapicerskiej ścieżce staną się prostsze dzięki naszym wskazówkom. Chętnie zapoznamy się z Twoimi realizacjami. Prześlij nam zdjęcia. Z przyjemnością opublikujemy je na naszym fanpage'u na Facebooku.
Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego materiału, skontaktuj się z nami. Wyślij do nas wiadomość e-mail. Obiecujemy, że szybko otrzymasz odpowiedź. Odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 h lub po weekendzie.