Jaki klej do podsufitki?

16-11-2020

Podsufitka w samochodzie to jeden z ważniejszych elementów tapicerki. Brudny lub zniszczony materiał sprawia, że wnętrze wygląda nieestetycznie. Liczne przebarwienia, odklejanie się tkaniny czy dziury od papierosa zmuszają do naprawy uszkodzeń. W tym wypadku najlepiej kupić nowy materiał i wymienić podsufitkę. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na samodzielne wykonanie, czy zlecisz to zadanie tapicerowi, potrzebny jest wytrzymały klej. 

Wybór odpowiedniego spoiwa wcale nie jest prosty. Na rynku można znaleźć wiele środków przeznaczonych do montażu. Różnią się one między sobą nie tylko ceną, ale również składem. Warto wybrać te, które nie szkodzą zdrowiu. Są pozbawione toluenu, który wywołuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

Klej do podsufitki - rozwiewamy dylematy 

Wśród spoiw przeznaczonych do tapicerki samochodowej możemy znaleźć produkty do aplikacji pędzlem lub pistoletem. Niektórzy producenci oferują wariant w sprayu. Niestety klej w aerozolu nie zawsze spełnia oczekiwania konsumentów. Materiał okazuje się zbyt ciężki dla spoiny i odpada od podłoża w bardzo krótkim czasie. Można go wykorzystać do niewielkich napraw, by podkleić tkaninę samochodową na niewielkiej powierzchni.

Dobry klej do podsufitki jest wytrzymały. Nie sprawia trudności podczas aplikacji. Warto zastosować się do zaleceń producenta, gdyż niewłaściwa technika uszkodzi materiał. Każde spoiwo posiada instrukcję, w jaki sposób należy kleić tkaninę, by uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Sami od lat stosujemy Bonaterm A-plus. Można go wykorzystać nie tylko do tapicerki samochodowej, ale również do realizacji innych projektów. Jeszcze nigdy nas nie zawiódł. Co prawda, w Internecie można znaleźć różnorodne opinie na jego temat, ale najczęściej wynikają one ze złego sposobu aplikacji. Nadmiar spoiwa przecieka przez włókna, powodując nieestetyczne ślady. Klej szybko schnie, dlatego warto go nakładać partiami, by od razu modyfikować położenie tkaniny.

Kolejnym klejem, który również uzyskał naszą rekomendację, jest Bonaterm ASBT. Aplikuje się go za pomocą pistoletu pneumatycznego. Gwarantuje wytrzymałość spoiwa. Idealnie nadaje się do prac tapicerskich. Testowaliśmy go już wielokrotnie.

Naprawa podsufitki - o czym musisz pamiętać?

Klejenie podsufitki może okazać się ciekawym doświadczenie, które na długo pozostanie w Twojej pamięci. Idealny montaż doda Ci wiary we własne możliwości. Być może odkryjesz w sobie nowe talenty i staną przed Tobą nowe perspektywy, o których wcześniej nie śniłeś. Już niejeden majsterkowicz przekonał się, że pasja może przerodzić się w dochodowy biznes. Zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest ciągle spore. Jeśli wykażesz się determinacją, Tobie też się uda.

Zanim wybierzesz materiał na podsufitkę, zwróć uwagę na jego rozciągliwość. Sztywny materiał trudniej naciągnąć i zatuszować nierówności na dachu. Wybierz tę tkaninę, którą cechuje elegancja oraz wysoki stopień elastyczności. Dzięki temu pierwsza tego typu praca stanie się łatwiejsza do wykonania.

Naprawa podsufitek - krótki instruktaż

Przeprowadzimy Cię bezboleśnie przez cały proces. Nasze wskazówki pomogą Ci szybko i sprawnie wymienić podsufitkę w Twoim samochodzie. Uzbrój się w cierpliwość i działaj.

Krok 1

Odkręć podsufitkę: usuń wszystkie elementy i odepnij klipsy. Aby zdemontować uchwyty lub lampki pomocny okaże się śrubokręt bądź imbus.

Krok 2

Pociągnij w dół cały panel, aż do momentu, w którym podsufitka się oddzieli.

Krok 3

Chwyć róg i ściągnij tkaninę. Stelaż połóż bezpiecznym miejscu, np. na dużym stole.

Krok 4

Usuń pozostałości po materiale drucianą szczotką. Przemyj rozpuszczalnikiem.

Krok 5

Jeśli wystąpi taka konieczność, odkurz stelaż i stary materiał. Zużytą tkaninę wykorzystaj jako szablon.

Krok 6

Zamaskuj taśmą uszkodzone miejsca w panelu.

Krok 7

Dopasuj tkaninę do panelu i nałóż klej. Postępuj zgodnie z instrukcją producenta.

Krok 8

Przytnij odstający materiał, a następnie podklej podsufitkę z drugiej strony.

Krok 9

Wytnij materiał na akcesoria.

Krok 10

Włóż panel i przytwierdź zdemontowane elementy.

Podsumowanie: Jaki klej do podsufitki?

Wybór kleju tapicerskiego do podsufitki wpływa na jakość pracy oraz efekt, jaki uzyskasz. Na rynku są dostępne 3 rodzaje spoiw: w sprayu, aplikowane za pomocą pędzla lub pistoletu. Ważne, by produkt gwarantował wytrzymałość spoiwa. Istotne są również instrukcje producentów. Każdy klej nakłada się nieco inaczej. Nieumiejętna aplikacja uszkodzi tkaninę i wygeneruje kolejne wydatki. By temu zapobiec, ważna jest uważna lektura.