Odnowa starej tapicerki to świetna opcja, jeśli zależy Ci na szybkiej metamorfozie wystroju, lubisz majsterkować, w Twoim domu znajduje się mebel, który jest rodzinną pamiątką lub nie chcesz wyrzucać mebli, które są w stosunkowo dobrym stanie. Czy należysz do jednej z tych 4 grup? Jeżeli tak, zaopatrz się w akcesoria dostępne w hurtowni tapicerskiej i zabierz się do pracy. Samodzielne tapicerowanie jest emocjonującą przygodą, którą warto przeżyć.
Wymiana tapicerki meblowej wymaga:
Wiele osób uczy się tapicerowania z tutoriali dostępnych w internecie. Pamiętaj, że nawet najlepsze video z instrukcją nie daje gwarancji, że uzyskasz zadowalające efekty.
Jeśli brakuje Ci pewności, poszukaj tapicera, który Ci doradzi. Zastanawiasz się nad podszkoleniem Twoich umiejętności? Zapisz się na kurs lub szkolenie u doświadczonego eksperta w branży. Taka nauka na pewno nie pójdzie na marne. Rzemieślników jest coraz mniej na rynku. Jeśli zatem myślisz o przebranżowieniu się, przestań się zastanawiać, tylko to zrób. Trzymamy za Ciebie kciuki.
Na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Jednym z ulubionych stwierdzeń specjalistów od marketingu jest hasło: ?To zależy?. Tak też jest w tym przypadku. Wiele zależy od stanu technicznego mebla. Wymiana pianki tapicerskiej, sprężyn i kliku innych elementów podnosi koszt renowacji.
W takiej sytuacji może się okazać, że lepszym wyborem będzie zakup nowego mebla. Jeśli zależy Ci jedynie na wymianie gąbki lub tkaniny, postaw na odnowę. Dzięki temu zadbasz o większy komfort oraz poprawisz walory estetyczne wystroju.
Zanim wybierzesz się na zakupy, przygotuj listę niezbędnych rzeczy. Dokładnie policz, ile potrzebujesz materiału. W tym celu możesz wykorzystać stary materiał. Niech posłuży Ci jako szablon. W ten sposób ułatwisz sobie pracę. Wybierz tkaninę meblową, która najbardziej Ci odpowiada.
Oprócz tego przygotuj:
Zmierz poszczególne elementy kanapy. Do uzyskanych wymiarów dodaj 1 cm. Taki zapas przyda się na szwy. Następnie zepnij zszywkami wszystkie kawałki i dopasuje je do stelaża. Jeśli wszystko będzie idealnie pasować, zszyj kawałki materiału. Tkaninę na spodzie dokładnie naciągnij i przybij takerem. Ręczni przeszyj tkaninę meblową z wigofilem. Uważaj, by materiał się nie marszczył ani nie przesuwał. Na koniec przykręć nóżki meblowe.
Do tapicerowania krzesła potrzebujesz: nożyczek, takera, papieru ściernego, kleju do tkanin, a także farby do drewna i pędzli. Pamiętaj też o tkaninie tapicerskie i piance. Wedle uznania możesz zaopatrzyć się też w ozdobną taśmę.
Najpierw starannie oczyść krzesło. Wyrównaj faktury. Usuń niepotrzebne elementy złączne. Pomocny może się tu okazać wyciągacz do gwoździ. Stelaż wyczyść z pomocą denaturatu i benzyny. Pozbądź się też wierzchniej warstwy farby. Podklej wszystkie złącza. Następnie pomaluj krzesło bejcą do drewna albo farbą.
Na siedzisku umieść piankę tapicerką. Zadbaj, by była dokładnie docięta. Nałóż na nią watolinę. Na koniec naciągnij tkaninę meblową i przytwierdź ją do spodu zszywaczem.
Samodzielne tapicerowanie może się okazać świetną zabawą, dzięki której rozwiniesz wiele Twoich umiejętności. Zadbasz o Twoje 4 kąty, komfort życia codziennego i zdrowie. Poprawnie wykonana tapicerka meblowa pomoże Ci utrzymać prawidłową pozycję ciała. Dzięki temu Twoje samopoczucie ulegnie poprawie.