Projekt modelu 3D powinien być przemyślany. Wybierając materiał należy wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in.: stopień skomplikowania projektu, właściwości techniczne modelu, jego gabaryty i stopień obciążenia, a także czas eksploatacji czy nakład. Aby podjąć odpowiednią decyzję, należy też określić budżet, którym dysponujemy. Podpowiadamy, jakie materiały nadają się do realizacji modelu 3D przeznaczonego do frezowania.
Jeśli modele wykonane w formie 3D będą narażone na duże obciążenia mechaniczne, postaw na wytrzymałe komponenty, które zdadzą egzamin w takim przypadku. Na uwagę z pewnością zasługują metale, np. stal. Surowiec jest trwały, odporny na uszkodzenia oraz rdzę. Cechuje go też duży udźwig.
Przy mniejszych obciążeniach doskonale sprawdzi się drewno, a także materiały drewnopochodne. Dobrym wyborem będą płyty MDF oraz sklejka. W niektórych sytuacjach doskonale sprawdzą się też tworzywa sztuczne takie jak pianka lub styrodur.
Do realizacji sporych trójwymiarowych przedmiotów polecamy komponenty o niskiej wadze oraz cenie. Niestety są one mniej odporne na ciężar. Jeśli zależy Ci na większej wytrzymałości, postaw na drewno oraz mat eriały drewnopochodne.
W projektach, w których detale stanowią niewielki procent, w zupełności wystarczą takie materiały jak sitodur lub pianka. Przy dużej liczbie elementów, lepszym rozwiązaniem będą droższe surowce, np. płyty MDF. Model ma dużo małych detali? Wybierz aluminium.
Prototyp 3D najczęściej projektuje się m.in. w programie CAD. Druk 3D jest wykorzystywany w wielu branżach. Stwarza ogromne możliwości technologiczne. Do realizacji wykorzystuje się rozmaite materiały. Jednym z najbardziej popularnych jest ABS o dużej odporności chemicznej oraz dobrych właściwościach mechanicznych. Dużą popularnością cieszy się też PC odporny na duże skoki temperatury.
Modele 3D realizuje się w różnych technologiach. Jedną z nich jest FDM. Jest ona bardziej oszczędna od CNC, ponieważ generuje mniej odpadów. Proces produkcji jest odwrotny do sterowania numerycznego. Kolejną techniką jest SLS. Umożliwia ona wydruk z tworzyw sztucznych, w tym również ognioodpornych.