Co to jest filc tapicerski?

23-01-2023

Filc tapicerski to uniwersalny wyrób włókienniczych wykorzystywany w różnych branżach i w życiu codziennym. To jeden z materiałów tapicerskich, o którym słyszał chyba każdy. W poniższym wpisie blogowym odpowiadamy, co to jest filc tapicerski oraz przedstawiamy najważniejsze informacje.

Co to jest filc tapicerski?

Filc tapicerski powstaje ze spilśnionych tkanin wełnianych. Najprawdopodobniej pierwszy raz wyprodukowano go ok. 8520 lat temu na terenie dzisiejszej Turcji. Nieco później, ok. 2620 lat temu fabrykowano go na Syberii. Podstawowym surowcem wykorzystywanym do jego produkcji jest wełna oraz sierść zwierząt. Czasem dodaje się do nich syntetyczne włókna.

Filc obiciowy ma wiele twarzy

Na rynku są dostępne różne rodzaje filcu. To wyboru modele techniczne, wełniane, ozdobne i igłowy. Ostatni gatunek pozyskuje się z polipropylenu, poliestru oraz z naturalnych włókien. Jego struktura jest bardzo wytrzymała. Filc techniczny został doceniony w branży meblarskiej, obuwniczej i motoryzacyjnej. Z kolei filc ozdobny służy do produkcji toreb, zabawek, rozmaitych dekoracji, a także butów. 

Filc tapicerski - do czego możesz go wykorzystać?

Filc stanowi doskonałą barierę ochronną dla tkanin oraz pianek tapicerskich. Dzięki niemu są one w mniejszym stopniu na uszkodzenia wyrządzone przez sprężyny. Dodatkowo ten funkcjonalny materiał tapicerski wykazuje właściwości wygłuszające. To on sprawia, że sprężyny pracują ciszej. To idealny surowiec dla twórców hand made oraz miłośników scrapbookingu. 

Filc techniczny jest trudnopalny. Z tego powodu używa się go często do produkcji mat akustycznych. Bez obaw możesz go wykorzystać też do wykonania izolacji termicznej czy jako uszczelkę. To bezpieczny materiał do dziecięcego pokoju.

Filc tapicerski - co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Filce tapicerskie produkuje się z drobno poszarpanych materiałów syntetycznych. Do sztucznych włókien dodaje się biokomponent. Następnie wszystko jest igłowane, a potem utwardzane w wysokiej temperaturze. Taki proces produkcyjny zwiększa wytrzymałość oraz stopień twardości materiału tapicerskiego.

Podsumowanie: Co to jest filc tapicerski?

Filc tapicerski został doceniony przez producentów materacy. Trwały komponent zabezpiecza sprężyny przed przebiciem. Z kolei cicha praca sprężyn zwiększa komfort użytkowników. W końcu skrzypiący materac lub siedzisko to nic przyjemnego. Przekonał się o tym już chyba każdy z nas. 

Włóknina filcowa jest wykorzystywane też przez tapicerów do produkcji wygodnych mebli tapicerowanych. Rzemieślnicy używają jej do wykonania wezgłowia, fotela, szezlonga, a także sofy, krzesła czy pufy. Z jej pomocą możesz też ochronić parkiet lub panele przed zarysowaniem. Wystarczy, że nakleisz ją na nogi meblowe. Materiał, z którego zostały wykonane nóżki, nie ma tu znaczenia.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Czym zajmuje się tapicer?

Czym zajmuje się tapicer?

11-09-2020
Tapicer do zawód o długiej historii. Pierwsi przedstawiciele tej profesji wykonywali swoją... Więcej
Jakie są rodzaje klejów tapicerskich?

Jakie są rodzaje klejów tapicerskich?

23-11-2020
Lubisz majsterkować? Chcesz samodzielnie wymienić podsufitkę w samochodzie? A może... Więcej
Jak obić fotel?

Jak obić fotel?

19-10-2020
Renowacja foteli, szczególnie tych z poprzedniej epoki, to duże wyzwanie nie tylko dla... Więcej