Najpopularniejsze tkaniny obiciowe - rodzaje tkanin

20-02-2023

Tkaniny tapicerskie służą do produkcji oraz renowacji tapicerki meblowej i samochodowej. Różnią się między sobą właściwościami, wyglądem oraz przeznaczeniem. W tym artykule poznasz różne rodzaje tkanin obiciowych.

 

Jakie są rodzaje tkanin?

 

Wśród tkanin wyróżniamy materiały naturalne (wełna, jedwab, len), sztuczne (produkowane bardzo często z celulozy) oraz syntetyczne (powstają z surowców niewystępujących w naturalny sposób). Najbardziej cenione są naturalne tkaniny pochodzące z ekologicznych upraw. Jednak ze względu na cenę oraz dodatkowe właściwości to tkaniny poliestrowe cieszą się większą popularnością w branży tapicerskiej.

 

Rodzaje tkanin obiciowych - czym jest bukla?

 

Boucle to tkanina, na której powierzchni znajdziesz charakterystyczne supełki, pętelki oraz kędziorki. Wykorzystuje się ją do tapicerowania sof oraz foteli. To idealny wybór do wytwornych salonów. Na rynku znajdziemy modele produkowane z poliestru lny, merynosów, a także z lnu.

 

Rodzaje tkanin obiciowych - skóra naturalna i ekologiczna

 

Skóra naturalna pasuje do klasycznych i kolonialnych wnętrz. Jest to bardzo wymagający materiał obiciowy, jeśli chodzi o pielęgnację. Trzeba ją nie tylko czyścić, ale również systematycznie impregnować.  Jeżeli brakuje Ci na to czasu lub chęci, zdecyduj się na ekoskórę. Jej wygląd przypomina zwierzęcą skórę. Cechuje ją jednolity wygląd, brak blizn i innych śladów, a także łatwiejsza pielęgnacja.

 

Rodzaje tkanin obiciowych - co warto wiedzieć o pluszu?

 

Plusz to tkanina o wielu obliczach. Do tej grupy materiałów zalicza się aksamity, welury oraz welwet. Miękka, puszysta tapicerka okazale się prezentuje w aranżacjach glamour. Każdy z wymienionych wyżej rodzajów jest poddawany strzyżeniu w trakcie produkcji.

 

Okrywa aksamitu jest krótsza niż 3 mm. Z kolei welur nazywa się pluszem osnowowym. Na uwagę zasługuje fakt, że można z niego zrobić dzianinę oraz tkaninę. Welwet z łatwością rozróżnisz od aksamitu. Ma on wyższą okrywę.

 

Podsumowanie: Najpopularniejsze tkaniny obiciowe - rodzaje tkanin

 

Oprócz wymienionych wyżej tkanin obiciowych dużym zainteresowaniem cieszą się też floki, szenile oraz plecionki. Te drugie przypinają swoim wyglądem sztruks. Są odporne na rozciąganie oraz bardzo wytrzymałe. Aby wybrać odpowiedni materiał tapicerski, zwróć przed zakupem uwagę na parametry techniczne. Gramatura wskazuje na grubość tkaniny, a test Martendale'a na jej wytrzymałość.

 

Grafika pobrana ze strony pixabay.com.

Polecane produkty

SKAJ EKO-SKÓRA EKOLOGICZNA

SKAJ EKO-SKÓRA EKOLOGICZNA

Ekoskóra, inaczej zwana skajem lub sztuczną skórą, to idealny materiał stosowany w tapicerstwie i przemyśle meblowym. Doskonale sprawdza się...

Polecane artykuły

Ekoskóra - co powinniśmy o niej wiedzieć?

Ekoskóra - co powinniśmy o niej wiedzieć?

26-09-2022
iEkoskóra to popularny materiał obiciowy, który z powodzeniem jest wykorzystywany w wielu... Więcej
Jak prać i prasować plusz?

Jak prać i prasować plusz?

05-03-2021
Jak prać i prasować plusz? Plusze to duża rodzina tkanin. Należą do nich welury, aksamity i... Więcej
Gdzie można kupić plusz?

Gdzie można kupić plusz?

08-03-2021
Gdzie można kupić plusz? Tkanina jest ogólnodostępna na rynku. Możesz się w nią... Więcej