Porównanie różnych typów pianek tapicerskich

09-10-2023

Pianka tapicerska jest jednym z najważniejszych elementów tapicerki meblowej. Nie tylko zapewnia komfort użytkowania, ale również wpływa na trwałość i wygląd końcowy mebla. Znajomość różnych typów pianek tapicerskich, ich właściwości oraz zastosowań, pomagają dokonać satysfakcjonującego wyboru. W tym artykule przedstawimy zalety, a także wady różnych rodzajów gąbki tapicerskiej.

 

Pianka poliuretanowa

 

Pianka poliuretanowa jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów tapicerskich. Jest to materiał syntetyczny, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz wysokim stopniem elastyczności. Gąbka tego typu jest dostępna w wielu gęstościach. Dzięki temu każdy może wybrać model o twardości dopasowanej do indywidualnych preferencji. 

 

Pianka jest odporna na deformacje.  Meble wypełnione tym materiałem przez długi czas zachowują swój pierwotny kształt. Wszechstronny komponent można łatwo ciąć i kształtować. Z łatwością wytniesz z niej niestandardowe kształty. Niestety pianka poliuretanowa może nie jest najlepszym wyborem dla osób poszukujących ekologicznych rozwiązań. Jej produkcja wiąże się z emisją szkodliwych dla środowiska substancji.

 

Pianka wysokoelastyczna

 

Pianka wysokoelastyczna często jest nazywana HR (High Resilience). To rodzaj pianki poliuretanowej o wyższym stopniu elastyczności niż standardowa wersja (pianka T). Jest ona wytrzymała i bardzo dobrze sprawdza się w meblach, które są intensywnie użytkowane, jak na przykład sofy w salonie. 

 

Pianka HR szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu, nawet po intensywnym użyciu, co przedłuża żywotność mebli. Dodatkowo jej otwarta struktura komórkowa zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. To przekłada się na wygodę użytkowania, zwłaszcza w ciepłe dni. Jak większość pianek poliuretanowych, pianka HR jest dostępna w różnych gęstościach. Pianka ta jest jednak droższa niż standardowa pianka poliuretanowa.

 

Pianka lateksowa

 

Pianka lateksowa jest hipoalergiczna, skutecznie chroni przed rozwojem bakterii i roztoczy. Jej atutem jest też elastyczność. Trwały komponent zachowuje swoje właściwości nawet po wielu latach użytkowania. Pianka lateksowa zapewnia komfort, ponieważ dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając optymalne wsparcie. Jedną z wad jest cena.  Jest to jeden z droższych materiałów na rynku. Niestety niektóre osoby mogą być uczulone na lateks. Warto o tym pamiętać przed zakupem.

 

Pianka z pamięcią

 

Pianka z pamięcią, znana również jako pianka visco lub memory foam, to specjalny rodzaj pianki poliuretanowej, która reaguje na temperaturę i ciężar ciała. Gdy na nią siadasz lub się kładziesz, dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając doskonałe wsparcie oraz komfort. Po usunięciu nacisku pianka powoli wraca do swojego pierwotnego kształtu. To sprawia, że jest ona idealnym wyborem do materaców, poduszek czy mebli, które mają zapewniać maksymalną wygodę. Pianka z pamięcią jest jednym z najdroższych typów pianek tapicerskich. Dodajmy też ze względu na swoje właściwości, może być zbyt ciepła dla niektórych osób, szczególnie w gorące dni.

 

Podsumowanie: Porównanie różnych typów pianek tapicerskich

 

Każdy rodzaj pianki tapicerskiej ma swoje unikalne cechy, które sprawiają, że jest lepiej lub gorzej dostosowany do różnych zastosowań. Wybór odpowiedniego materiału zależy od wielu czynników, takich jak budżet:

 

  • preferencje dotyczące komfortu,
  • oczekiwania dotyczące trwałości, 
  • indywidualne potrzeby,
  • styl życia.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć różnice między poszczególnymi typami pianek i zbliżył Cię do podjęcia decyzji. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami. Wyślij do nas wiadomość e-mail. Wiesz już, czego potrzebujesz? Złóż zamówienie w naszej hurtowni online.

Polecane produkty

Pianka Tapicerska Gąbka Meblowa Wkład T3543 200x120x6cm

Pianka Tapicerska Gąbka Meblowa Wkład T3543 200x120x6cm

PIANKA TAPICERSKA ma dość szerokie zastosowanie. Najszerzej jest stosowana w tapicerstwie i przemyśle meblowym. Pianka jest używana zarówno ...
Pianka tapicerska T2544 200x140x10cm

Pianka tapicerska T2544 200x140x10cm

PIANKA TAPICERSKA ma dość szerokie zastosowanie. Najszerzej jest stosowana w tapicerstwie i przemyśle meblowym. Pianka jest używana zarówno ...

Polecane artykuły

Gdzie można kupić dobre materiały do szycia?

Gdzie można kupić dobre materiały do szycia?

25-09-2020
Znalezienie dobrego materiału do szycia to spore wyzwanie, szczególnie dla osób, które... Więcej
Gąbka tapicerska czy pianka tapicerska - która nazwa jest poprawna?

Gąbka tapicerska czy pianka tapicerska - która nazwa jest poprawna?

21-06-2021
Gąbka tapicerska czy pianka tapicerska? Zastanawiasz się, która nazwa jest poprawna? Postaramy... Więcej
Jak wykonuje się frezowanie pianki?

Jak wykonuje się frezowanie pianki?

08-05-2023
Frezowanie pianki umożliwia realizację rozmaitych projektów. W wyniku tego procesu uzyskasz... Więcej