Praktyczne wskazówki, jak usunąć plamy z tapicerki

12-02-2024

Każdy, kto ma do czynienia z meblami tapicerowanymi, wie, że plamy są nieuniknione. Prędzej czy później się pojawią. Kanapa zachlapana kawą, ołówek używany przez Twoje dziecko do ?zdobienia? fotela, tłusta pamiątka po sałatce na imprezie. W tym artykule zdradzimy kilka skutecznych sposobów na radzenie sobie z brudnymi śladami na tapicerce. Nawet, jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem tapicerki odpornej na plamy, wiedza o tym, jak skutecznie usuwać brud na pewno Ci się przyda.

 

Podstawowe zasady dotyczące czyszczenia tapicerki, o których warto pamiętać

 

Najważniejszym elementem w procesie usuwania plam z tapicerki jest szybkość reakcji. Im szybciej przystąpisz do czyszczenia, tym masz większe szanse na jej skuteczne usunięcie.

Czasem kilka minut może zrobić różnicę, szczególnie w przypadku plam po winie czy kawie.

W przypadku świeżych plam najpierw  wyciśnij wodę ze ściereczki lub gąbki. Gdy sama woda nie wystarczy, dodaj odrobinę szarego mydła.

 

Pamiętaj o sprawdzeniu reakcji tkaniny na środek czyszczący w mniej widocznym miejscu. Ten zabieg może uratować Cię przed zniszczeniem lub przebarwieniem tkaniny. Niektóre materiały wymagają specjalistycznych środków czyszczących. Pamiętaj, że zbyt mocne tarcie może spowodować, iż plama przeniknie głębiej w strukturę włókien.

 

Usuwanie plam z tkanin naturalnych

Tkaniny naturalne, takie jak bawełna czy len, są szczególnie podatne na plamy. Dzięki odpowiednim technikom możemy skutecznie radzić sobie z tym problemem. Plamy z tkanin naturalnych można zazwyczaj usunąć za pomocą ciepłej wody i delikatnego detergentu. Najpierw delikatnie zanurzamy czystą ściereczkę w roztworze wody i delikatnego detergentu, a następnie delikatnie trzemy plamę. Niektóre trudne plamy, takie jak ślady po winie czy soku, mogą wymagać użycia specjalistycznego środka czyszczącego.

 

Pamiętaj, że nadmiar wilgoci może prowadzić do zniszczenia tkaniny. W przypadku uporczywych plam, które nie znikają po zastosowaniu domowych metod. W razie potrzeby możesz skorzystać z   usług firmy czyszczącej.

 

Usuwanie plam z tkanin syntetycznych

 

Tkaniny syntetyczne z dużą ilością poliestru są zwykle bardziej odporne na zabrudzenia niż naturalne materiały. Zanim zaczniesz czyszczenie, użyj odkurzacza z nasadką do tapicerki, aby usunąć luźne cząsteczki brudu i pyłu. W trakcie czyszczenia należy zachować ostrożność. W przypadku trudnych do usunięcia brudnych śladów, może okazać się, że będzie potrzebny mocniejszy detergent.

 

Na kanapie rozlało się wino? Czerwona plama wywołuje w Tobie drgawki? Spokojnie! Roztwór z kwasku cytrynowego powinien uratować całą sytuację. Starszy ślad zmiękcz wodą z sodą, a następnie wyczyścić z pomocą wody oraz szarego mydła.

 

Podsumowanie: Praktyczne wskazówki, jak usunąć plamy z tapicerki

 

Bez względu na to, czy Twoja tapicerka jest wykonana z tkaniny naturalnej, czy syntetycznej, istnieją skuteczne metody na radzenie sobie z plamami. Czasem warto zainwestować w dobrej jakości środki czyszczące dedykowane do konkretnej tkaniny. Ten niewielki wydatek może znacznie przedłużyć żywotność Twoich mebli.

 

W naszej hurtowni znajdziesz bogatą gamę tkanin tapicerskich. U nas znajdziesz tkaniny hydrofobowe, które są odporne na brud. Ich czyszczenie zajmuje mało czasu.

Polecane artykuły

Jak wyczyścić meble tapicerowane - domowe sposoby

Jak wyczyścić meble tapicerowane - domowe sposoby

09-10-2020
Czyszczenie tapicerki meblowej wcale nie musi być trudne. Wystarczy sięgnąć po stare... Więcej