Stal czy żeliwo - co jest lepsze na korpus maszyn CNC?

15-05-2023

Maszyny CNC to zaawansowane technologiczne urządzenia, które ułatwiają wykonanie precyzyjnej obróbki różnych materiałów. Jednym z najważniejszych elementów konstrukcji każdego sprzętu sterowanego numerycznie jest korpus. To on odpowiada za dokładność wykonywanych czynności oraz wytrzymałość produktów. Wykonuje się je najczęściej ze stali lub z żelaza. W artykule przedstawiamy wady oraz zalety oby surowców.

Dlaczego wybór materiału na korpus jest istotny?

Korpus maszyny CNC powinien być odporny na duże obciążenia, drgania, zmiany temperatury, a także na wilgoć i korozję. To on zapewnia stabilność oraz dokładność ruchów osi. Nieodpowiedni materiał użyty do produkcji sprawia, że urządzenie szybciej się zużywa i częściej ulega awariom. Ponadto sposób obróbki pozostawia wiele do życzenia.

Maszyna CNC ze stalowym korpusem - poznaj jej wady, zalety i zastosowanie

Stal jest bardzo popularnym surowcem. Wykorzystuje się ją w wielu branżach. Używa się jej też do produkcji korpusów. Jest twarda, odporna na ścieranie i korozję. Wytrzymuje duże obciążenia oraz świetnie radzi sobie w różnych warunkach. Nadmiar wilgoci czy wahania temperatury nie mają na nią żadnego wpływu.

Minusem stali jest na pewno duża waga. Taki korpus jest bardzo ciężki. Mobilność urządzenia jest mocno utrudniona. Kolejną wadą jest wysoka cena surowca. Zwiększa ona koszty produkcji. To z kolei odbija się bezpośrednio na portfelach klientów.

Stalowe korpusy CNC wykorzystuje się do produkcji frezarek, giętarek, wiertarek i wielu innych narzędzi obróbczych. Ten model jest stosowany w maszynach CNC służących do obróbki twardych materiałów, np. metalu. Starannie zaprojektowany element pięknie się prezentuje oraz służy użytkownikom przez długi czas.

Maszyna CNC z żeliwnym korpusem - plusy, minusy

Żeliwne korpusy CNC odznaczają się doskonałą wytrzymałością. Są odporne na przeciążenia oraz drgania. Świetnie tłumią wibracje, zapewniając tym samym bardzo staranną obróbkę materiału. Warto w tym miejscu dodać, że żeliwo cechuje stabilność termiczna. To ona umożliwia pracę w wysokiej temperaturze. Dużym atutem jest też prosta obróbka surowca, która przyspiesza produkcję maszyn CNC.

Żeliwo dużo waży. To z pewnością utrudnia transport. Niestety jest podatne na korozję. Gdy pokryje go rdza, traci swoje właściwości. Kolejną wadą jest wysoka cena.

Podsumowanie: Co jest lepsze na korpus maszyn CNC?

Produkcja stalowych korpusów zajmuje więcej czasu niż żeliwnych. Poza producenci mogą dowolnie zmieniać rozmiar stalowych detali. Takiej opcji nie ma w przypadku żeliwa. Wykonanie pojedynczych modeli odlewniczych jest bardzo kosztowne. Warto dodać, że żeliwo jest mniej sztywne i słabsze. W konsekwencji, aby wykonać identyczny korpus jak ze stali, trzeba użyć ponad 2 razy więcej surowca.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, który model korpusu jest lepszy. Każdy z nich ma wiele wad i sporo zalet. Jeśli trudno Ci podjąć decyzję i wybrać odpowiednią maszynę CNC, daj sobie jeszcze trochę czasu. Na spokojnie wszystko przeanalizuj. Nie musisz przy tym rezygnować z Twojego biznesu. Pozyskaj swoich pierwszych klientów. Nawiąż współpracę z centrum obróbczym CNC TREND. Przetestuj Twój pomysł na biznes, a potem zainwestuj w niego.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Centrum obróbcze CNC - co to jest?

Centrum obróbcze CNC - co to jest?

26-05-2022
Centrum obróbcze CNC oraz inne zaawansowane technologicznie maszyny skutecznie optymalizują... Więcej
Jak wybrać frez do grawerowania CNC?

Jak wybrać frez do grawerowania CNC?

28-11-2022
Grawerowanie CNC zwiększa walory estetyczne wyrobów wykonanych z różnych materiałów. Grawer... Więcej
Frezowanie w drewnie - możliwości frezowania cnc

Frezowanie w drewnie - możliwości frezowania cnc

05-12-2022
Do frezowania w drewnie metodą CNC wykorzystuje się frezy trzpieniowe. Dzięki starannie... Więcej