Z jakiego materiału wykonany jest dach w kabrioletach?

10-10-2022

Dach w kabriolecie wygląda efektownie. Może być wykonany z różnych materiałów. Jazda takim pojazdem to prawdziwa gratka dla wielu kierowców, szczególnie w upalne dni. "Wiatr we włosach", zapach łąk i pól oraz dobre towarzystwo pozwalają się cieszyć podróżowaniem. Sprawdź, jakich materiałów używa się do wykonania dachu.

Z jakiego materiału wykonany jest dach w kabrioletach?

Dach w kabrioletach wykonuje się z:

  • winylu,
  • tkaniny,
  • metalu oraz szkła.

Do produkcji pierwszego typu konstrukcji producenci wykorzystują nie tylko winyl, ale również inne tworzywa sztuczne. Są one łatwe w utrzymaniu czystości, dzięki czemu gwarantują satysfakcję z użytkowania. Podobnie jest ze sztywnymi dachami. W tym przypadku zaoszczędzisz sporo czasu, gdyż nie wymagają one specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Tekstylne poszycie jest najtrudniejsze w pielęgnacji.

Tekstylne dachy projektuje się z poliestru, poliakrylu albo brezentu. Dodają one pojazdowi elegancji. Niestety są wrażliwe na zabrudzenia oraz działanie rozmaitych preparatów przeznaczonych do czyszczenia. Co ciekawe, materiały tego typu cechuje większy stopień odporności na przepuszczanie wody. Nie są one w 100% wodoodporne.

Jak czyścić tekstylny dach w kabriolecie?

Materiał wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nadmiar pyłu oraz brudu osłabia włókna. Do czyszczenia najlepiej użyć szamponu przeznaczonego dla materiałów cabrio i miękkiej szczotki. Gdy dach jest czysty, trzeba go spłukać, a następnie wstępnie wysuszyć ręcznikiem z mikrofibry. Później zostaw go, aż naturalnie wyschnie. Aby zapobiec pleśni, upewnij się przed złożeniem konstrukcji, że wszystko jest suche. Potem zaimpregnuj poszycie. Nałóż 2 warstwy preparatu.

Do czyszczenia szyby, niezależnie od tego, z jakiego materiału jest wykonana (winyl, plastik lub szkło), polecamy ręcznik z mikrofibry. Inne odpowiedniki mogą zarysować powierzchnię. Pamiętaj, aby wszystkie czynności wykonać ręcznie.

Jak często czyścić dach w kabriolecie?

Dach w kabriolecie najlepiej czyścić raz na 2 miesiące, a jeśli często jeździmy pojazdem raz na miesiąc. Starannie wykonane zabiegi pielęgnacyjno-konserwacyjne zwiększą żywotność samochodu. Pamiętaj, że czystość zwiększa poziom bezpieczeństwa na drodze i ułatwia koncentrację. Warto zatem poświęcić trochę czasu na sprzątanie, by zredukować liczbę rozpraszaczy.

Właściciele kabrioletów powinni zrezygnować z usług myjni automatycznych. Wyjątek stanowią tu myjnie parowe. Wysokie ciśnienie wody może uszkodzić konstrukcję auta i przyczynić się do powstania korozji. Zadbaj też o garaż. Jeśli jest to niemożliwe, zimą nakryj samochód paroprzepuszczalnym pokrowcem.

Podsumowanie: Z jakiego materiału wykonany jest dach w kabrioletach?

Dobrej jakości tkanina na dach cabrio powinna być odporna na niskie temperatury, działanie promieni słonecznych, pleśń oraz wodę. Struktura materiału przypomina nieco jeans albo komponent używany do szycia namiotów. Aby cieszyć się przez długi czas z kabrioletu, unikaj takich błędów:

  • pozostawienie otwartego dachu przez długi czas,
  • parkowanie pod drzewami,
  • suszenie w wysokiej temperaturze,
  • niedokładne mycie,
  • stosowanie agresywnych detergentów.

Cabrio to nie tylko dach, ale również siedziska oraz kierownice. Do renowacji foteli polecamy skaj samochodowy Kanyon. Kierownicę możesz samodzielnie odnowić dzięki skórzanym pokrowcom szytym na zamówienie.

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami już dziś. Wyślij do nas wiadomość e-mail.

 

*Autopromocja

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jak obszyć kierownice samochodową?

Jak obszyć kierownice samochodową?

02-11-2020
Staranne obszycie kierownicy samochodowej sprawia, że samochód prezentuje się pięknie.... Więcej
Dywaniki gumowe czy welurowe?

Dywaniki gumowe czy welurowe?

06-10-2020
Wybór dywaników samochodowych to duże wyzwanie szczególnie dla świeżych kierowców oraz... Więcej
Jak wybrać wykładzinę samochodową?

Jak wybrać wykładzinę samochodową?

25-01-2021
Wykładzina samochodowa podkreśla walory estetyczne wnętrza pojazdu, a także chroni podłogę... Więcej