Co to jest poliester i czy można go zastąpić?

02-01-2023

Poliester to popularny składnik tkanin obiciowych i samochodowych. Znajduje się też w materiałach odzieżowych i dekoracyjnych. Syntetyczne włókna umożliwiają produkcję wzorzystych tkanin. Im jest ich więcej, tym lepsza jakość nadruku. W poniższym artykule odpowiadamy, co to jest poliester i czy można go zastąpić. 

Co to jest poliester?

Poliester to związek chemiczny należący do grupy polimerów. W jego składzie znajdują się wiązania estrowe. Pierwszy raz został wyprodukowany w laboratorium chemicznym w latach 30. XX wieku. Od tego momentu cieszy się ogromną popularnością w wielu branżach. Syntetyczny materiał na dobre zagościł w naszym codziennym życiu.

W trakcie produkcji używa się kwasów, alkoholi oraz estrów. Z mieszanki powstają niewielkie płatki, które następnie się topi. Z zastygniętych strumyków wybiera się syntetyczne włókna. Następnie poddaje się je rozmaitym zabiegom, by nadać im odpowiednią formę. W zależności od proporcji powstają poliestry o różnych właściwościach. 

Poliester - materiał produkowany w zgodzie z ekologią? 

W trakcie produkcji powstają opary, które na 100% nie są neutralne dla przyrody. Mimo to wydaje się, że syntetyczny materiał wyrządza mniej szkody dla środowiska naturalnego. Aby go otrzymać, nie trzeba stosować pestycydów ani zabijać zwierząt. Ważne jest też to, że sztuczne włókna można wytworzyć z recyklingu. Dzięki temu przemysł włókienniczy przyczynia się do redukcji odpadów oraz zanieczyszczeń.

Poliester wodoodporny - co warto o nim wiedzieć?

Poliester wodoodporny jest wykorzystywany do produkcji tkanin hydrofobowych wykorzystywanych wewnątrz i na zewnątrz. Znajduje się on m.in. w:

Syntetyczne włókna znajdziesz też w ekoskórze czy w materiałach samochodowych.

Wodoodporne materiały są łatwe w utrzymaniu czystości. Rozlany płyn zatrzymuje się na ich powierzchni, chroniąc pozostałe warstwy tapicerki przed uszkodzeniem. Dzięki temu niższe warstwy tapicerki są skutecznie chronione przed uszkodzeniem.

Poliester - czy można go zastąpić?

Poliester ma wiele wad i zalet jak każdy inny materiał. Jego przeciwnicy zachęcają do tego, by zastępować go naturalnymi materiałami. Niestety ekologiczna bawełna, len czy czysta wełna są o wiele droższe. Są one mniej odporne na roztocza, pleśń czy grzyby. To jeden z najważniejszych argumentów, dla których w tapicerstwie używa się syntetyków.

Podsumowanie: Co to jest poliester i czy można go zastąpić?

Poliester jest tani, łatwy w utrzymaniu czystości, odporny na zagniecenia oraz wodoodporny. Stanowi dobrą ochronę przed mikroorganizmami takimi jak grzyby czy roztocza. Szybkoschnący materiał spełnia oczekiwania wielu użytkowników. Jeśli szukasz poliestrowych tkanin meblowych lub samochodowych, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jakie są najlepsze maszyny do szycia?

Jakie są najlepsze maszyny do szycia?

18-09-2020
Zakup pierwszej maszyny do szycia to problem wielu osób. Jak nie zagubić się w informacyjnym gąszczu i wybrać model dostosowany do indywidualnych potrzeb? Oto kilka wskazówek dla nowicjuszy.
Co to jest sublimacja?

Co to jest sublimacja?

16-10-2020
Sublimacja to technologia, która gwarantuje trwałość nadruku. Dzięki niej jest możliwe naniesienie autorskiego wzoru na tkaninę i stworzenie z niej oryginalnych dekoracji, ubrań czy przedmiotów użytkowych. Materiały do szycia z oryginalnym motywem zwiększą świadomość Twojej marki...
Materiały tapicerskie hydrofobowe - co warto o nich wiedzieć?

Materiały tapicerskie hydrofobowe - co warto o nich wiedzieć?

25-05-2022
Materiały tapicerskie hydrofobowe przydają się do tapicerowania mebli oraz pojazdów. Są niezastąpione zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Tkaniny wyposażone w specjalną powłokę chronią niższe warstwy przed wilgocią. Rozlany płyn zatrzymuje się na powierzchni, nie przenika do...