Do czego stosowany jest certyfikat Oeko-Tex?

17-04-2023

Certyfikat Oeko-Tex to jeden bardziej popularnych atestów. Jest on przyznawany produktom, które mają bezpośredni kontakt ze skórą człowieka. Aby go uzyskać, należy przekazać artykuł do badania organizacji Oeko-Tex, która sprawdzi, czy w składzie materiału znajdują się niebezpieczne dla nas substancji. Jeśli zostanie wykryty choć jeden składnik stwarzający zagrożenie, komisja nie wyda dokumentu. Odpowiadamy, do czego jest stosowany certyfikat Oeko-Tex Standard 100.

 

Certyfikat Oeko-Tex - po co on jest?

 

Atest powstał dzięki austriackiemu Instytutowi Ekologii, Technologii i Innowacji Öti i niemieckiej jednostce Hohenstein. W ten sposób chciano wyróżnić produkty pozbawione szkodliwych substancji, ograniczyć produkcję towarów zawierających trujące składniki, a także zwiększyć świadomość konsumentów na temat jakości towarów.

 

Główna siedziba organizacji znajduje się w Szwajcarii. Jednostki są zlokalizowane w różnych państwach. Do tej pory wydano ponad 120 000 tysięcy certyfikatów zakładom włókienniczym. Emblematy znajdziemy m.in. na pościeli, ręcznikach czy ubraniach.

 

Oeko-Tex - jak wygląda certyfikacja?

 

Komisja kontroluje wszystkie komponenty i ich skład. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na nici, zamki czy guziki, które są wykorzystywane do szycia. W trakcie certyfikacji są analizowane dokumenty, badane próbki oraz produkty należące do innych atestowanych brandów. Pod uwagę są brane nie tylko reakcje alergiczne, ale również transmisja niebezpiecznych substancji do organizmu przez pot czy ślinę.

 

Oeko-Tex dzieli produkty na cztery kategorie. Do pierwszej  zaliczają się artykuły dla dzieci do lat 3. Druga składa się z towarów, które mają częsty kontakt ze skórą. Do trzeciej przydzielono produkty, które mają niewielki kontakt ze skórą, a do czwartej przedmioty, które rzadko dotykamy, np. firany.

 

Certyfikat Oeko-Tex w hurtowni tapicerskiej Trend

 

Produkty, które otrzymały pozytywną opinię, są oznaczone logo z nazwą  ośrodka oraz numerem certyfikatu. Najczęściej emblematy są przyszyte jako dodatkowa metka, jeśli jest to możliwe. W hurtowni tapicerskiej TREND zaopatrzysz się w atestowane pianki tapicerskie, które możesz wykorzystać do produkcji artykułów dla dzieci, tapicerowania mebli czy produkcji legowisk dla zwierząt.

 

Podsumowanie: Do czego stosowany jest certyfikat Oeko-Tex?

 

Certyfikat Oeko-Tex to synonim dobrej jakości. Dzięki produktom, które pozytywnie przeszły certyfikację, zadbasz o swoje zdrowie oraz zapewnisz bezpieczeństwo bliskim Ci osobom. Z ich pomocą unikniesz wielu poważnych chorób. Na ich zakup powinny się zdecydować szczególnie osoby o obniżonym stopniu odporności, a także rodzice małych dzieci.

Polecane produkty

Pianka Tapicerska Gąbka Meblowa Wkład T3543 200x120x4cm

Pianka Tapicerska Gąbka Meblowa Wkład T3543 200x120x4cm

PIANKA TAPICERSKA ma dość szerokie zastosowanie. Najszerzej jest stosowana w tapicerstwie i przemyśle meblowym. Pianka jest używana zarówno ...
PIANKA TAPICERSKA T35 200x140x10cm

PIANKA TAPICERSKA T35 200x140x10cm

PIANKA TAPICERSKA ma dość szerokie zastosowanie. Najszerzej jest stosowana w tapicerstwie i przemyśle meblowym. Pianka jest używana zarówno ...
Pianka Tapicerska Gąbka Meblowa Wkład HR 25/18  100x200x2cm

Pianka Tapicerska Gąbka Meblowa Wkład HR 25/18 100x200x2cm

Wysokoelastyczna pianka, gąbka tapicerska

Polecane artykuły

Gąbka tapicerska czy pianka tapicerska - która nazwa jest poprawna?

Gąbka tapicerska czy pianka tapicerska - która nazwa jest poprawna?

21-06-2021
Gąbka tapicerska czy pianka tapicerska? Zastanawiasz się, która nazwa jest poprawna? Postaramy... Więcej
Jak produkuje się piankę tapicerską? - Produkcja pianki poliuretanowej

Jak produkuje się piankę tapicerską? - Produkcja pianki poliuretanowej

21-02-2022
Pianka tapicerska to jeden najważniejszych surowców wykorzystywanych w branży meblarskiej.... Więcej