Tapicer - czy to zawód, który wraca do łask?

27-03-2023

Branża meblarska w Polsce od kilku lat intensywnie się rozwija. To jedna z silniejszych gałęzi w naszej gospodarce, która potrzebuje rzetelnych fachowców. Z tego powodu tapicer jest jednym z zawodów, który wraca do łask. Niestety młodzi ludzie niechętnie wybierają tę profesję, w wielu regionach brakuje nauczycieli, którzy mogliby należycie przygotować uczniów do rzemiosła.

 

Tapicer - zawód z wielowiekową historią

 

Tapicer to zawód, który powstał w starożytności i nieustannie ewoluuje. Pierwotnie rzemieślnicy wykonywali wyroby głównie ze skóry. W antyku nie tapicerowano jeszcze mebli. Siedziska zaczęto  obijać o wiele później. Przez długi czas fachowcy prowadzili własne zakłady. Dopiero z rozwojem przemysłu zaczęto ich zatrudniać w fabrykach mebli oraz w dużych warsztatach tapicerskich.

 

Tapicer - jak nauczyć się zawodu?

 

Jednym z najprostszych sposobów na naukę zawodu tapicera jest wybór szkoły zawodowej w klasie o odpowiednim profilu. Mimo dużego zapotrzebowania na rynku pracy, takich klas jest mało. Powód? Brak zainteresowania młodzieży tym kierunkiem?

 

Dlaczego tak się dzieje? Być może ten rodzaj rzemiosła jest zbyt mało popularyzowany wśród dzieci. Innym powodem są braki kadrowe nauczycieli oraz fakt, że kilkanaście lat temu wmawiano nam, że zawodówka jest dla gorszych uczniów. Co, jak pokazuje życie, okazało się totalną głupotą w praktyce. Niestety ten sposób myślenia utarł się w głowach wielu 30 i 40-latków, którzy oczami wyobraźni widzą swoje pociechy w renomowanych liceach oraz uczelniach. Przyznajmy jednak szczerze, że wiele ludzi z dyplomami zarabia mniej niż absolwenci zawodówek, którzy dobrze wykonują swój zawód.

 

Jeśli chcesz się przebranżowić, możesz wziąć udział w kursach tapicerskich. Na rynku jest dostępnych wiele komercyjnych szkoleń. W niektórych województwach możesz uzyskać dofinansowanie na naukę zawodu.

 

Dodajmy też, że wielu fachowców nauczyło się tapicerstwa w zakładzie pracy. Na początku wykonywali proste prace tapicerskie, potem bardziej zaawansowane. Jeżeli wykażesz się samozaparciem i chętnie będziesz się szkolić, po kilku latach w fabryce z powodzeniem będziesz tapicerować funkcyjne meble obite skórą.

 

Tapicer - z jakich narzędzi korzysta?

 

W nowoczesnym zakładzie tapicerskim korzysta się z inteligentnych maszyn, które zwiększają komfort pracy i skracają czas pracy rzemieślników. Dzięki nim tapicerowanie mebli staje się przyjemniejsze, a firma może przyjąć więcej zleceń. Precyzyjnie wykonane siedziska zwiększają satysfakcję z wypoczynku oraz dają pewność, że Twoi klienci dobrze zainwestowali swoje pieniądze.

 

Tapicerzy korzystają również z rozmaitych narzędzi. Praca manualna jest niezbędna w trakcie renowacji i produkcji mebli tapicerowanych. Rzemieślnicy używają m.in. naciągaczy do pasów tapicerskich, pikownic, igieł, a także prasek do guzików, pistoletów do klejów czy zszywaczy.

 

Podsumowanie: Tapicer - czy to zawód, który wraca do łask?

 

Tapicer to z pewnością jeden z zawodów, który powraca do łask. Zachęcamy osoby bezrobotne i młodzież do wyboru tej profesji. Wierzymy, że tego typu umiejętności zwiększają atrakcyjność pracowników na rynku pracy oraz dają poczucie bezpieczeństwa, a także stabilizacji w niepewnych czasach. Wielu rzemieślników za niedługo osiągnie wiek emerytalny. Dobrze byłoby, żeby miał ich kto zastąpić.

Polecane produkty

Pikownica z rączką 408

Pikownica z rączką 408

Najwyższej jakości narzędzie do pikowania firmy Osborne.Igła wykonana z hartowanej stali z gumowaną rączką. Igła jest używana do pikowania t...
Naciągacz do pasów tapicerskich 255

Naciągacz do pasów tapicerskich 255

Ręczny naciągacz do pasów tapicerskich.Wykonany z twardego drewna klonowego. Z jednej strony zakończony żłobioną gumą a z drugiej sześcioma ...

Polecane artykuły

Jak wybrać dobry naciągacz do pasów tapicerskich?

Jak wybrać dobry naciągacz do pasów tapicerskich?

06-04-2021
Jak wybrać dobry naciągacz do pasów tapicerskich? Na co zwrócić uwagę, by ułatwić... Więcej
Jak wybrać odpowiednie szydło tapicerskie?

Jak wybrać odpowiednie szydło tapicerskie?

16-04-2021
Jak wybrać odpowiednie szydło tapicerskie? Do jakich projektów może się przydać? Dlaczego... Więcej
Jakie są rodzaje artykułów tapicerskich?

Jakie są rodzaje artykułów tapicerskich?

09-08-2021
Otwierasz zakład tapicerski? Szukasz dobrej jakości wyposażenia? Jesteś majsterkowiczem i... Więcej