Jak zmieniały się trendy w tapicerstwie na przestrzeni lat?

26-02-2024

W świecie designu nic nie jest stałe - style, wzory i kolory stale się zmieniają, tworząc trendy, które ewoluują z upływem czasu. Tapicerstwo nie jest tutaj wyjątkiem. Na przestrzeni lat różne style i materiały tapicerskie zyskiwały oraz traciły popularność. To odzwierciedla zmieniające się gusta i priorytety konsumentów. To, co było modne dziesięć lat temu, może dzisiaj wydawać się przestarzałe. W tym artykule przyjrzymy się, jak zmieniały się trendy w tapicerstwie na przestrzeni lat, od lat 50. XX wieku do dziś.

 

Lata 50. i 60. wieku

 

Lata 50. i 60. są znane z minimalizmu. Stawiano wtedy nacisk na funkcjonalność i prostotę. W tapicerstwie. Stosowano nowe materiałów takie jak winyl, a także powrócono do naturalnych tkanin. Kolorystyka była zróżnicowana - od żywych, wyrazistych barw do subtelnych pasteli. Tapicerowane meble z tego okresu charakteryzowały się prostymi, czystymi liniami. Wyraziste wzory geometryczne i abstrakcyjne były bardzo popularne. Nadawały siedziskom odpowiedni charakter. Stawały się coraz bardziej wyrafinowane. 

 

Lata 70.

 

Lata 70. to dekada, która zrewolucjonizowała tapicerstwo. W tym czasie królowały kolory i wzory,  a tkaniny tapicerskie stały się tłem. Popularne były materiały o grubym splocie, takie jak plusz, a także unikalne wzory, takie jak paisley czy kwiatowe motywy. Lata 70. to czas, kiedy tapicerstwo stało się formą wyrażania osobowości. Odważne, jaskrawe odcienie oraz motywy były na porządku dziennym.

 

Lata 80. 

 

W latach 80. nastąpił powrót do bardziej klasycznych, eleganckich stylów. W tapicerstwie postawiono na wyrafinowane formy i luksus. Popularna stała się skóra naturalna, dodawała wnętrzom elegancji oraz podkreślała ich prestiż. Tapicerzy używali mniej jaskrawych tkanin. Więcej ludzi wybierało stonowaną kolorystykę. W tym czasie meble oraz tapicerka miały podkreślać status społeczny właściciela. Bardzo ważna była jakość.

 

Lata 2000

 

Z upływem czasu trendy w tapicerstwie zaczęły się znowu zmieniać, przechodząc od kolorowych i wyrazistych stylów do neutralnych, stonowanych. W latach 2000. nastąpił powrót do minimalizmu, z naciskiem na prostotę, funkcjonalność oraz neutralną kolorystykę. Uznaniem cieszą się wszechstronne materiały, które są łatwe w utrzymaniu czystości. Wzory stały się bardziej subtelne. Cechują je tonacje monochromatyczne. W ten sposób wystrój jest nowoczesny oraz ponadczasowy. 

 

Kilka słów o modzie i trendach

 

W dzisiejszych czasach coraz bardziej cenimy zrównoważony rozwój i ekologiczne podejście do życia. To przejawia się również w trendach tapicerskich. Coraz częściej wybieramy materiały naturalne i nadające się do recyclingu. Wzory i kolory są zróżnicowane - od neutralnych, stonowanych do żywych, wyrazistych. Bardzo ważna jest wytrzymałość, a także jakość. Konsumenci zwracają również uwagę na proekologiczne działania firm z branży tapicerskiej.

 

W przyszłości meble staną się nie tylko piękne i wygodne, ale również  bardziej ?inteligentne?. Będą reagować na nasze potrzeby oraz dostosowywać się do naszych preferencji. Takie innowacje mogą zdecydowanie zmienić oblicze branży tapicerskiej w najbliższych latach. Z drugiej strony, moda na ?zrób to sam?  w jakimś stopniu wpłynie na przyszłość tapicerstwa. Wraz z dostępem do coraz lepszych narzędzi oraz materiałów. Coraz więcej osób decyduje się na tworzenie własnych mebli tapicerskich. Hurtownie tapicerskie będą musiały dostosować się do tej nowej rzeczywistości, oferując nie tylko gotowe produkty, ale również surowce i narzędzia dla ?domowych? tapicerów.

 

Podsumowanie: Jak zmieniały się trendy w tapicerstwie na przestrzeni lat?

 

Niezależnie od stylu czy epoki, tapicerstwo zawsze odgrywało i nadal odgrywa ważną rolę. Zmieniają się materiały, wzory oraz techniki, ale tapicerzy nadal towarzyszą nam w życiu. Wszystko wskazuje na to, że ten zawód ma przed sobą świetlaną przyszłość. Trudno będzie go zastąpić maszynami czy sztuczną inteligencją. 

 

W hurtowni tapicerskiej TREND zawsze staramy się być na bieżąco z najnowszymi nowinkami. Dostarczamy naszym klientom materiały najwyższej jakości, które nie tylko wyglądają pięknie, ale są też trwałe oraz funkcjonalne. Jesteś architektem wnętrz szukającym inspiracji na nadchodzący projekt? Skontaktuj się z nami lub poznaj naszą ofertę. 

 

Masz pytania? Napisz do nas wiadomość e-mail.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Historia mebli tapicerowanych - tapicerstwo w starożytności

Historia mebli tapicerowanych - tapicerstwo w starożytności

02-11-2021
Historia mebli tapicerowanych jest bardzo bogata. Dzieje meblarstwa sięgają czasów antycznych.... Więcej
Historia mebli tapicerowanych: barok, rokoko i klasycyzm

Historia mebli tapicerowanych: barok, rokoko i klasycyzm

29-11-2021
Historia mebli tapicerowanych w okresie baroku, rokoka oraz klasycyzm nabiera rumieńców. Staje... Więcej
Historia mebli tapicerowanych: średniowiecze i renesans

Historia mebli tapicerowanych: średniowiecze i renesans

15-11-2021
Historię mebli tapicerowanych w średniowieczu i renesansie możemy podzielić na identyczne... Więcej
Historia mebli tapicerowanych: od Dyrektoriatu we Francji do czasów współczesnych

Historia mebli tapicerowanych: od Dyrektoriatu we Francji do czasów współczesnych

13-12-2021
Historia mebli tapicerowanych jest niezwykle ciekawa i inspirująca. W tym artykule przedstawimy... Więcej