Tkaniny tapicerskie a alergie - Co powinieneś wiedzieć?

02-01-2024

Zdrowie i komfort to ważne aspekty naszego życia codziennego. Ogromny wpływ mają na to miejsca, w których spędzamy najwięcej czasu. Najczęściej jest to dom oraz praca. Dla osób cierpiących na alergie wybór odpowiednich tkanin, zwłaszcza tkanin tapicerskich, wpływa na jakość ich życia. W tej kwestii zarówno rodzaj materiału, jak i sposób jego utrzymania, decydują o komforcie oraz zdrowiu alergika. Przeczytaj ten artykuł, by wiedzieć więcej.

 

Jak tkaniny tapicerskie mogą wpływać na alergie?

 

Tkaniny tapicerskie, takie jak te, z których wykonane są sofy, fotele czy łóżka, mogą stać się miejscem gromadzenia się alergenów, takich jak roztocza, sierść zwierząt, pleśń czy pyłki. Materiały o gęstym splocie i szorstkiej strukturze tworzą idealne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów. Ponadto, niektóre tkaniny zatrzymują wilgoć. Wybór odpowiedniej tkaniny tapicerskiej może zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów alergii.

 

Tkaniny tapicerskie a alergeny

 

Dzięki swojej gładkiej i nieporowatej powierzchni skóra naturalna nie gromadzi alergenów, takich jak roztocza czy sierść zwierząt. Dlatego może być dobrym wyborem dla alergików. Warto podkreślić, że niektóre osoby mogą być uczulone na same substancje używane w procesie garbowania skóry. To najdroższy rodzaj tapicerki meblowej.

 

Z kolei ekoskóra, syntetyczny odpowiednik skóry naturalnej, ma podobne właściwości. Jest łatwa w utrzymaniu czystości i nie gromadzi alergenów. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre osoby mogą reagować alergicznie na plastiki czy chemikalia używane do jej produkcji.

 

Tkaniny naturalne, takie jak bawełna czy len, są zazwyczaj dobrą opcją dla osób z alergiami, ponieważ są hipoalergiczne. Niemniej jednak, ze względu na ich zdolność do gromadzenia kurzu i innych alergenów, wymagają one regularnego czyszczenia oraz konserwacji. To z kolei wymaga czasu.

 

Tkaniny syntetyczne, takie jak poliester są zazwyczaj mniej atrakcyjne dla roztoczy. Niektóre z nich mogą być trudne do utrzymania w czystości.  To w konsekwencji sprzyja gromadzeniu się alergenów. Warto zainwestować w tkaniny odporne na zabrudzenia. Należą do nich między innymi tkaniny hydrofobowe.

 

Tkaniny tapicerskie przyjazne dla alergików 

 

Na rynku dostępne są tkaniny specjalnie zaprojektowane z myślą o alergikach. Są one często opatrzone specjalnymi certyfikatami, takimi jak Oeko-Tex, które gwarantują, że tkanina nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych. Warto przed zakupem zapoznać się ze specyfikacją produktu.

 

Jak utrzymać tkaniny tapicerskie w czystości?

 

Podstawą utrzymania tkanin tapicerskich w czystości jest regularne odkurzanie mebli. Jest to najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na usuwanie kurzu oraz innych alergenów. Warto zainwestować w odkurzacz z filtrem HEPA, który skutecznie zatrzymuje najdrobniejsze cząstki kurzu.

 

Ponadto, przynajmniej raz w roku, warto skorzystać z profesjonalnego czyszczenia tapicerki. Firma specjalizująca się w tego typu usługach dysponuje odpowiednimi środkami oraz sprzętem, które pozwolą na głębokie oczyszczenie materiału, nie powodując jego uszkodzenia. Stosując się do powyższych wskazówek będzie Ci łatwiej zapobiec reakcjom alergicznym.

 

Podsumowanie: Tkaniny tapicerskie a alergie - Co powinieneś wiedzieć?

 

Wybór tkaniny tapicerskiej bezpiecznej dla alergika wymaga uwagi i świadomości różnych czynników. Dobrej jakości materiał w połączeniu z pianką tapicerską z atestem Oeko-Tex da Ci poczucie bezpieczeństwa. Do tego wystarczy systematyczne sprzątanie. Wzrost komfortu życia codziennego gwarantowany.

Polecane artykuły

Jak wyczyścić meble tapicerowane - domowe sposoby

Jak wyczyścić meble tapicerowane - domowe sposoby

09-10-2020
Czyszczenie tapicerki meblowej wcale nie musi być trudne. Wystarczy sięgnąć po stare... Więcej
Gdzie kupić i jak dobrać odpowiednią piankę tapicerską?

Gdzie kupić i jak dobrać odpowiednią piankę tapicerską?

05-10-2020
Wybór odpowiedniej pianki tapicerskiej gwarantuje komfortowy wypoczynek i spokojny sen. Ponadto,... Więcej
Jak wybrać najlepszy materac, by spać spokojnie?

Jak wybrać najlepszy materac, by spać spokojnie?

27-11-2020
Materac do spania to produkt, który wymaga rozwagi. Nie kupuj go pod wpływem emocji. Nie daj... Więcej
Wygodne siedzisko do pokoju dziecięcego ? wykonasz je samodzielnie

Wygodne siedzisko do pokoju dziecięcego ? wykonasz je samodzielnie

15-01-2024
Pokój dziecięcy to wyjątkowe pomieszczenie ? musi być funkcjonalny i praktyczny, ale też... Więcej
Jak wybrać producenta mebli tapicerowanych ? Przewodnik dla wymagających

Jak wybrać producenta mebli tapicerowanych ? Przewodnik dla wymagających

04-03-2024
Jak wybrać producenta mebli tapicerowanych ? Przewodnik dla wymagających Wybór producenta... Więcej